Reklama

Nagroda im. Wiesława Kazaneckiego

Nagroda im. Wiesława Kazaneckiego

28.06.2021
Czyta się kilka minut
Po raz pierwszy przyznano ją w 1992 r. – i już od trzech deakd otrzymują ją pisarki i pisarze uprawiający wszystkie rodzaje i gatunki literackie.
Po lewej: laureaci i nominowani – Julia Fiedorczuk, Krystyna Konecka, Piotr Marecki (w zastępstwie Aleksandry Wstecz), Aleksander Trojanowski, Piotr Janicki, Katarzyna Szweda, Joanna Bociąg oraz Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Fot. DAWID GROMADZKI / UM BIAŁYSTOK
N

Nagroda Literacka Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego kształtuje przestrzeń polskiego pola literackiego już od dawna i ma dla niego ogromne znaczenie, gdyż wskazuje na niezwykłe talenty literackie, jednocześnie otwierając przed nimi drogę do dalszej kariery i wyróżnień.

Po raz pierwszy przyznano ją w 1992 r. – i już od trzech deakd otrzymują ją pisarki i pisarze uprawiający wszystkie rodzaje i gatunki literackie. Wymóg formalny, kształtujący specyfikę Nagrody, jest jeden: autorka bądź autor musi być związany z Białymstokiem (lub regionem) – pochodzeniem, tematyką swojej twórczości bądź miejscem wydania. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się takie postaci jak: Edward Redliński, Ignacy Karpowicz, Szymon Hołownia, Piotr Nestorowicz czy Michał Książek.

W tym roku laureatami zostali Piotr Janicki i Adam Kaczanowski za tom poetycki „Spis treści”.

Od 2019 roku Nagroda przyznawana jest także za najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku.

W tym roku statuetkę z rąk prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego odebrała Joanna Bociąg za tomik „Boję się o ostatnią kobietę”.

Laureaci i nominowani – Julia Fiedorczuk, Krystyna Konecka, Piotr Marecki (w zastępstwie Aleksandry Wstecz), Aleksander Trojanowski, Piotr Janicki, Katarzyna Szweda, Joanna Bociąg oraz Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]