Reklama

Musimy wyciągnąć wnioski z kryzysu

Musimy wyciągnąć wnioski z kryzysu

05.06.2012
Czyta się kilka minut
Niezwykle udana V Konferencja Krakowska odbywała się w atmosferze pewnego – mam nadzieję – twórczego napięcia.
N

Niektóre wypowiedzi koncentrowały się wokół wyzwań, jakim musi stawić czoło Unia Europejska w zmieniającym się szybko otoczeniu. Wskazywano na obszary największych zagrożeń, analizowano kondycję konkurentów, szukano obszarów potencjalnej współpracy z dawnymi i nowymi sojusznikami. Przedstawione wizje można podsumować pytaniem: co zrobimy, kiedy kryzys już się skończy?

Część głosów uczestników konferencji skupiła się na szukaniu odpowiedzi na inne ważne pytanie: co zrobić, żeby kryzys się skończył? Nie było tu jednak prostych recept. W niektórych wystąpieniach pojawiał się sceptycyzm, szczególnie co do obecnego kształtu strefy euro. W tym przypadku musimy jednak mieć świadomość, że kluczowe decyzje i narzędzia są poza Polską. Rodzi się pytanie: jakie wnioski przyniosła konferencja dla naszego kraju i regionu?

W moim przekonaniu kryzys może – paradoksalnie! – mieć pozytywne skutki. Można nawet powiedzieć, że już widać pewne korzyści. Małopolska, podobnie jak inne polskie regiony, po prostu uczy się na kryzysie. Bacznie obserwujemy to, co się dzieje w Grecji, Hiszpanii czy Portugalii. Widzimy, jakie mogą być skutki określonej polityki inwestycyjnej. W konsekwencji korygujemy własne działania i plany.

Wystarczy zapoznać się z nową strategią rozwoju województwa „Małopolska 2020”, by przekonać się, że inwestycje publiczne i fundusze unijne mają w pierwszej kolejności służyć wzrostowi gospodarczemu. Ostatnie lata były dla nas przede wszystkim nadrabianiem dystansu cywilizacyjnego, przede wszystkim w infrastrukturze społecznej. Teraz musimy nauczyć się, jak efektywnie gospodarować nowym majątkiem. W kolejnych latach stawiać będziemy głównie na rozwój nauki, wspieranie innowacji i przedsiębiorczości. To jest ważna, choć trudna lekcja z kryzysu, którą musimy odrobić w trosce o rozwój Małopolski i zapewnienie jej jak najlepszej pozycji na mapie europejskich regionów. 

MAREK SOWA jest Marszałkiem Województwa Małopolskiego.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]