Reklama

Miasto kobiet

Miasto kobiet

11.12.2005
Czyta się kilka minut
Późnojesienne ulewy zdzierają portrety kandydatów na prezydenta z murów, słupów i śmietników. Wraz z deszczem spływają z plakatów wyborcze hasła. Zresztą nikt chyba na nie już nie patrzy. Nikt też nie wierzy w radykalne zmiany. Jeśli są, najłatwiej je zauważyć w życiu kobiet.
Z

Zimne noce zwiastują nową porę roku, ale ciepłe dni i tryskające fontanny zachęcają do spacerów. Letnie, cienkie szale i krótkie, kolorowe płaszczyki Teheranek wpisują się w jesienną scenerię. Kolory żółty, niebieski czy czerwony nikogo już nie drażnią. Niektóre kobiety zasłaniają się czadorami, inne wolą obcisłe płaszcze. Część młodszych pokazuje łydki i stopy. To już nie szokuje.

- Nikt nam nie mówi, jak mamy się nosić, bo już na to nie pozwalamy. Strój zależy od kobiety: rodziny, z jakiej pochodzi, wychowania bardziej lub mniej tradycyjnego - twierdzi Fariba, paląc papierosa i prowadząc starego forda. - Moja kuzynka spoza Teheranu była zdziwiona zobaczywszy, jak noszą się mieszkanki stolicy. Nie akceptuje tego. Ale to nasza sprawa. Władza nie powinna dyktować mody, a zająć się prawdziwymi problemami.

W domu Fariba wyjmuje z szafy ulubiony...

11045

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]