Reklama

Ładowanie...

Marek Kęskrawiec szefem działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”

Marek Kęskrawiec szefem działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”

29.10.2021
Czyta się kilka minut
Marek Kęskrawiec na początku listopada dołącza do zespołu „Tygodnika Powszechnego” w roli szefa działu krajowego. Zastąpi na stanowisku Pawła Bravo.
Marek Kęskrawiec fot. Wojciech Matusik
K

Kęskrawiec jako reporter rozpoczynał pracę w dzienniku toruńskim „Nowości”, pracował następnie w „Czasie Krakowskim”, „Super Expressie”, czasopiśmie „Newsweek Polska”,  telewizji TVN. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” od 10 lat.

- „Tygodnik” to dla mnie naturalne środowisko, idące własną drogą, nie zamykające się w utartych schematach poglądów. Obejmę dział ze świetnymi, dojrzałymi dziennikarzami. Moją rolą będzie delikatne sterowanie tym statkiem, może pewne poszerzenie zakresu tematów. Tu nie będzie żadnej rewolucji – mówi Marek Kęskrawiec obejmując nowe stanowisko.

W lutym 2012 został redaktorem naczelnym „Dziennika Polskiego”. Zrezygnował ze stanowiska w czerwcu 2021 roku, po przejęciu wydawcy gazety, spółki Polska Press przez PKN Orlen.

Kęskrawiec był pięciokrotnie nominowany w konkursie Grand Press. Dwukrotnie został uhonorowany tą nagrodą. W 2003 otrzymał tytuł Dziennikarza Roku Małopolski.  

W latach 2005-2014 prowadził zajęcia z dziennikarstwa śledczego i gatunków dziennikarskich w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jest autorem książek reporterskich Bashobora. Człowiek, który wskrzesza zmarłych (Wydawnictwo Znak, 2021), wyróżniony Nagrodą im. Beaty Pawlak Czwarty pożar Teheranu (Wydawnictwo W.A.B., 2010) oraz współautorem (z Grzegorzem Indulskim) książki Afganistan. Po co nam ta wojna? (2007). Mieszka w Krakowie.

W „Tygodniku” Marek Kęskrawiec zastąpił na stanowisku Pawła Bravo, który publikuje w „TP” od 10 lat, a funkcję szefa działu pełnił od 1 stycznia 2016 r.


Paweł Bravo fot. Grażyna Makara

- Cieszę się, że pod moim okiem dział krajowy dawał czytelnikom wyważony obraz rzeczywistości. Emocje, które coraz bardziej ona budzi, tym bardziej nakazują uważnie jej się przyglądać, żeby pozostając w horyzoncie oczywistych dla wszystkich w „Tygodniku” wartości, móc działać i wybierać mądrze, co znaczy w polityce: skutecznie. Starałem się też, by „Tygodnik” przez te lata był przystanią dla kilkorga znakomitych reporterów, którzy dumnie uprawiają to coraz rzadsze rzemiosło – mówi Paweł Bravo. 

- Bardzo dziękuję Pawłowi za to, że w tak profesjonalny sposób i w tak życzliwej atmosferze wprowadził mnie w pracę działu – dodaje Kęskrawiec.

Bravo nadal będzie stałym współpracownikiem oraz felietonistą gazety.

- To, że Paweł zostaje z nami, jako świetny autor i kreator jest nie mniej ważne, niż nowe pomysły i talent Marka, który od wielu lat był na naszej „liście życzeń”. Wspaniale, że wreszcie siądziemy razem w newsroomie – komentuje zmianę redaktor naczelny pisma, Piotr Mucharski.

Galeria zdjęć

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]