Reklama

Małżeńskie ziarno gorczycy

Małżeńskie ziarno gorczycy

20.02.2005
Czyta się kilka minut
Z zainteresowaniem przeczytałem tekst Artura Sporniaka Małżeństwo święte nie święte. Lektura nasunęła mi kilka uwag.
-

---ramka 346713|prawo|1---1. Prawdą jest, że Kościołowi przez wieki trudno się było uwolnić od manichejskiego obciążenia w myśleniu o małżeństwie. Świadczy o tym m. in. podkreślenie, z wyraźną aprobatą, że bł. Kinga złożyła - w małżeństwie! - wraz z mężem Bolesławem Wstydliwym ślub dozgonnej czystości (rozumianej jako wstrzemięźliwość seksualna). Echo takiego myślenia znaleźć można w dawnym Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1917 r., który w kanonie 1013 § 1 wymieniał jako jeden z celów małżeństwa - obok zrodzenia i wychowania potomstwa oraz wzajemnej pomocy świadczonej sobie przez małżonków - godziwe zaspokojenie pożądliwości ciała (remedium concupiscentiae), którą jakoś trzeba przecież okiełznać.

Ks. Franciszek Bączkowicz w podręczniku prawa kanonicznego dla duchowieństwa (a była to w swoim czasie pozycja wręcz klasyczna w polskim piśmiennictwie...

10027

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]