Reklama

Małopolska w kadrze

Małopolska w kadrze

06.09.2021
Czyta się kilka minut
Poczta Główna w Krakowie w kadrze z filmu „Bądźmy w kontakcie!” MATERIAŁY PRASOWE MIK
S

Są miejsca, do których państwa nie możemy zaprosić, bo na przykład trwa remont albo kondycja obiektu na to nie ­pozwala. Niekiedy chcemy też opowiedzieć o budynku, którego już nie ma, jednak ­pamięć o nim dalej żyje. Dlatego ponownie zdecydowaliśmy się wyruszyć w teren z kamerą.

Najpierw na szlak, który doprowadzi do Babiogórskiego Ośrodka Historii Turystyki Górskiej na Markowych Szczawinach. Tu poznamy historię zdobywania jednej z najbardziej fascynujących gór Beskidów – Babiej Góry. Opowiemy, kim byli pierwsi wędrowcy, z jakimi warunkami się mierzyli i gdzie szukali schronienia.

Później udamy się do gmachu krakowskiej Poczty Głównej. Ten doskonale znany wszystkim krakowianom budynek na rogu ulic Wielopole i Westerplatte dziś stoi u ­progu wielkiej zmiany. Wkrótce stanie się hotelem, choć w pomieszczeniach od strony ulicy Wielopole będzie nadal funkcjonował Urząd Pocztowy Kraków. Poczta, jaką znamy sprzed lat, z listami, przesyłkami i centralą telefoniczną, przestaje być potrzebna. Choć zmienia się funkcja, budynek pozostaje jednym z najciekawszych zabytków architektury Krakowa. Kamera pokaże wnętrza powstałe w XIX wieku jeszcze za c.k. monarchii, przebudowane w międzywojniu.

11 września 2021 (sobota), 10.00 ­­premiera filmu „Tu byłem” o Muzeum Turystyki Górskiej na Markowych ­Szczawinach w Zawoi

18 września 2021 (sobota) 10.00 ­premiera filmu „Bądźmy w kontakcie!” o Poczcie Głównej w Krakowie

Filmy dostępne na kanale YT i FB Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]