Reklama

Maksymalizm Ewangelii

Maksymalizm Ewangelii

24.08.2010
Czyta się kilka minut
Im więcej przekładów Biblii, tym lepiej. Być może w przyszłości pod jednym z nich podpiszą się wszyscy. Ekumeniczny Przekład Przyjaciół ma w tym względzie pewne szanse.
P

Przekładów Pisma Świętego ukazuje się wiele, ten jednak się wyróżnia. Tłumacze to grupa ekumeniczna - ks. Michał Czajkowski, abp Jeremiasz Jan Anchimiuk, pastor Mieczysław Kwiecień - oraz tejże grupy sekretarz, Jan Turnau. Do tej pory przełożyli Ewangelie, Dzieje Apostolskie, wszystkie listy powszechne oraz niektóre listy św. Pawła.

Choć wobec Nowego Testamentu tłumacz jest - zwłaszcza w zespole ekumenicznym - w komfortowej sytuacji, to jednak i w tym wypadku napotyka na różne problemy. Przy Starym Testamencie problemem decydującym jest sam kanon w jego trzech wersjach: prawosławnej, katolickiej i protestanckiej. A poza tym, cóż zrobić z faktem bezdyskusyjnym, że Biblią Kościoła pierwszego tysiąclecia był grecki tekst Septuaginty z ok. III w. przed Chrystusem, a tekstem hebrajskim nikt się nie przejmował? Zresztą kanon Septuaginty jest starszy od kanonu...

5615

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]