Reklama

Ładowanie...

Lizbona mistrzem globu

Lizbona mistrzem globu

04.10.2021
Czyta się kilka minut
8

85 Procent: taki odsetek wszystkich Portugalczyków zaszczepił się w pełni przeciw covidowi do końca września i jest to najlepszy wynik na świecie (przy czym w grupie osób 60 plus jest to prawie 100 proc.). Od 1 października w 10-milionowym kraju zniesiono prawie wszystkie restrykcje; w mocy pozostaje obowiązek noszenia masek w sklepach, na imprezach masowych i w środkach komunikacji. W ostatnim tygodniu notowano dziennie ok. 600 nowych infekcji i ok. pięciu zgonów.

Taki poziom zaszczepienia osiągnięto bez przepisów tworzących przymus. Szukając przyczyn tego sukcesu, wskazuje się na duże zaufanie do służby zdrowia i szczepionek (kraj ma najwyższy w UE odsetek zaszczepionych przeciw odrze, różyczce i śwince: 95 proc.), a także na dramatyczne doświadczenia z początku roku, gdy było tu proporcjonalnie najwięcej na świecie infekcji i zgonów. Z ankiet wynika, że ogromna większość uważa szczepienie za obowiązek obywatelski. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]