Reklama

Lista strachów

Lista strachów

14.12.2010
Czyta się kilka minut
Bośniacy są w euforii: od 15 grudnia będą mogli jeździć po strefie Schengen bez wiz. Unia jest bardziej sceptyczna: obawia się nowej fali nielegalnych imigrantów i przestępców.
J

Jeszcze rok temu, gdy Unia Europejska zniosła obowiązek wizowy dla Serbów, Czarnogórców i Macedończyków, Bośniacy i Albańczycy czuli się oszukani. Zarzucano Unii strach przed bośniackimi Muzułmanami, dyskryminację, tworzenie "bałkańskiego getta", kolejny podział Bośni itd., itp.

Ostatni zarzut wynikał z tego, że bośniaccy Chorwaci i Serbowie mają zazwyczaj podwójne obywatelstwo i dwa paszporty (prócz BiH-u - również Chorwacji lub Serbii), tak więc do Unii wjeżdżać mogą od roku z paszportem chorwackim lub serbskim. Natomiast Bośniacy, którzy nie mają takiej "drugiej ojczyzny", skazani byli na wizy.

Wreszcie jesteśmy normalni

Dzisiaj o "niesprawiedliwości" Unii nikt już w Bośni nie pamięta. Można odnieść wrażenie, że wszyscy młodzi planują wyjazdy - i cieszą się, że skoczyło się wystawanie w kolejkach...

6616

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]