Reklama

List do redakcji

List do redakcji

27.02.2012
Czyta się kilka minut
„Nie lukrujcie historii” – apeluje wiceprezes IPN Maria Dmochowska, a jej słowa przywołuje dyrektor biura prezesa Instytutu Krzysztof Persak w liście do redakcji „TP”, publikowanym w dziale „Tygodnik Czytelników” w tym numerze.
W

W sensie szczegółowym mowa o usuwaniu ze Światowego Związku Żołnierzy AK Andrzeja Pawelca, który na naszych łamach opowiedział o zbrodniach na Żydach, dokonywanych podczas II wojny światowej przez kolegów z partyzantki, w sensie ogólnym – o stosunku do trudnych wydarzeń z polskiej przeszłości.

Przed laty, podczas dyskusji o Jedwabnem, IPN pod kierownictwem Leona Kieresa krytykowano za udział w narodowym „samobiczowaniu się” – a programowym tekstem dla zwolenników tej postawy był artykuł „Westerplatte czy Jedwabne”, opublikowany przez Andrzeja Nowaka w „Rzeczpospolitej”. „Jest to starcie historii chwały narodowej z historią narodowej hańby, a raczej agresywne natarcie tej drugiej na pierwszą” – pisał Nowak, sugerując IPN-owi zmianę przedmiotu badań; zmianę, do której doszło w istocie pod rządami prezesa Janusza Kurtyki. Warto zauważyć, że nowe kierownictwo Instytutu mówi znów „...

1102

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]