Reklama

List do Lecha

List do Lecha

29.11.2011
Czyta się kilka minut
Masa kobiet z pokolenia Danuty Wałęsy zidentyfikuje się z jej losem. Kobiet przeźroczystych jak szyba. Pomniejszających wartość swojego życia dla życia mężczyzny.
/ rys. Joanna Grochocka
D

Danuta Wałęsa przemówiła własnym głosem. W autobiograficznej książce opisuje fakty znane z historii polskiej ostatnich 40 lat. Widzimy je z perspektywy towarzyszki życia przywódcy ludowego, noblisty i prezydenta RP, ale dziejowy patos zamienia się tu w prozę życia. Wspaniały mit rodziny Wałęsów - w latach 80. podziwianej, dziś prawie nieistniejącej - obraca się w pył. Autorka nie obawia się przy tym gniewu Lecha, choć w życiu prywatnym, podobnie jak publicznym, trudno przebić się przez jego apodyktyczne, pełne samczej pychy, monologi.

Marzenia i tajemnice

"Marzenia i tajemnice" - tytułuje swoją (kontrolowaną) spowiedź Wałęsowa. Marzenia to m.in. chęć wyrwania się z Krypy, rodzinnej wsi, gdzie przyszłością może być wyłącznie ciężka praca. Wychowywana w skromnych warunkach, edukację kończy na szkole podstawowej. Dom w Krypach...

12487

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]