Reklama

Bez goryczy

Bez goryczy

14.12.2015
Czyta się kilka minut
Z mijającego roku w polskiej kulturze trzeba zapamiętać jedną skromną wystawę. I jedno nazwisko: Marber.
Fot. Grażyna Makara
K

Kraków, listopad, pochmurna środa. W Żydowskim Muzeum Galicja trwa konferencja prasowa: grupka dziennikarzy wpatruje się w drobnego starszego mężczyznę w tweedowej marynarce, siedzącego przy stoliku w rogu sali. Mówi powoli, uważnie dobierając polskie słowa; czasem musi sztukować angielskimi. Dokoła ma dorobek swojego życia: na białych ściankach wiszą reprodukcje okładek powieści wydawnictwa Penguin, jedynek tygodnika „Economist”, kadrów z czołówek brytyjskich filmów. Za jego plecami, w podłużnej gablocie, leżą oryginały: plakaty, foldery reklamowe, książkowe mapy Londynu. Kilka metrów dalej, poza zasięgiem jego wzroku, inna wystawa: zdjęcia synagog zamienionych na sklepy, remizy, magazyny.

Dopiero po 30 minutach pada pytanie, które zadają sobie wszyscy: – Jest pan w Polsce po raz pierwszy od 70 lat. Dlaczego tak późno? Dlaczego dopiero teraz ten wernisaż?

Z twarzy...

21183

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]