Reklama

Kuria to nie urząd

Kuria to nie urząd

19.09.2017
Czyta się kilka minut
Wykonaliśmy już 75 proc. naszej pracy i mam nadzieję, że do końca roku uda się ją zakończyć” – powiedział kard. Maradiaga, koordynator rady kardynałów przygotowującej reformę kurii rzymskiej.
A

A sekretarz rady, abp Semeraro, dodał, że w ciągu trzech-czterech miesięcy papież otrzyma propozycje konkretnych zmian, jakie należy przeprowadzić w poszczególnych urzędach Watykanu.

Ostatnie posiedzenie doradców zakończyło się w ubiegłą środę. Kardynałowie dyskutowali, jak odbiurokratyzować kurię, tak by stała się mniej urzędem, a bardziej narzędziem: ewangelizacji i wspierania Kościołów lokalnych. Postulowali deklerykalizację, zatrudnienie większej liczby świeckich, w tym kobiet i ludzi młodych, także obcokrajowców.

Rada, ze względu na liczbę członków zwana popularnie C9, została powołana przez papieża Franciszka w 2013 r. Jej celem jest nie tylko reforma kurii, ale przede wszystkim pomoc papieżowi w zarządzaniu Kościołem. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]