Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

30.11.2015
Czyta się kilka minut
23 – 29 listopada

NAGRODA ZŁOTE BERŁO
Po raz 17. przyznała ją Fundacja Kultury Polskiej, wyróżniając obchodzący 90-lecie istnienia Teatr Polskiego Radia.
NAGRODA IM. BEATY PAWLAK
Jej tegorocznym laureatem został Konrad Piskała, autor książki „Dryland”, poświęconej Somalii, miejscu, gdzie – jak wskazywało jury – „spiętrzyły się wszystkie nieszczęścia na planecie, od wojny i biedy po fanatyzm islamski”. Urodzony w 1972 r. fotograf i dziennikarz, współpracownik „TP”, opublikował wcześniej m.in. książkę „Sudan. Czas bezdechu”.
NAGRODY „LITERATURY NA ŚWIECIE”
Tegoroczni laureaci to: Maciej Świerkocki za przekład książki Terry’ego Southerna i Masona Hoffenberga „Candy”; Iwona Krupecka – „Dysputa w Valladolid (1550–1551)” Bartolomé de Las Casasa, Juana Ginésa de Sepulvedy i Dominga de Soto; Krzysztof Majer – „Listy” Allena Ginsberga; Jacek Sokolski i wydawnictwo Atut we Wrocławiu za serię Bibliotheca Curiosa; Małgorzata Marcjanik za „Słownik językowego savoir-vivre’u”. Nagrodę im. Andrzeja Siemka otrzymała Katarzyna Przyłuska-Urbanowicz za książkę „Pupilla”, zaś nagrodę specjalną Mamut (za całokształt dorobku przekładowego) – Jacek St. Buras.
MEDIATORY 2015
W plebiscycie studentów dziennikarstwa (głosowało 10 tys. osób) laureatami zostali m.in. Grzegorz Sroczyński, Dorota Wellman i Adam Michnik (nagrodzony w kategorii AuTORytet). Nominowano także redaktorów „TP”: Kalinę Błażejowską i Błażeja Strzelczyka.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]