Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

20.04.2015
Czyta się kilka minut
14 – 20 IV 2015 r.
P

PO ŚMIERCI GRASSA
„Günther Grass jak nikt przed nim w sposób oryginalny i historiozoficznie bezwzględny rozprawił się z nazizmem. Mamy dwie interpretacje tego, co się stało w III Rzeszy. Pierwsza to interpretacja Manna w »Doktorze Faustusie« – mówi „Gazecie Wyborczej” Paweł Huelle. – Mann stawia tezę, że Niemcy dali się otumanić demonowi nazizmu, który przyszedł i z normalnych ludzi stworzył potwory. Tymczasem Grass mówi: gówno prawda! To były bardzo zwykłe sprawy. Niemcy się bali np. w momencie kryzysu, że im nie starczy na zupę, a w Wolnym Mieście Gdańsku propagandziści mówili, że Polacy czy Żydzi zabierają im tę zupę, te zyski”.

STRÓŻEWSKI NAGRODZONY
Prof. Władysław Stróżewski, wybitny filozof, otrzymał Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

EUROPEJSKA NAGRODA LITERACKA
Jedną z jej tegorocznych laureatek została Magdalena Parys, prozaiczka, autorka powieści „Magik” i „Tunel”. Uroczystość wręczenia odbyła się na Międzynarodowych Targach Książki w Londynie.

NAGRODA POETYCKA GRIFFIN
Do tego wyróżnienia, przyznawanego w Kanadzie i honorującego kwotą 65 tys. dolarów pojedynczy tom wierszy wydany po angielsku, została nominowana m.in. Wioletta Grzegorzewska – za tom „Finite Formulae & Theories of Chance” w przekładzie Marka Kazmierskiego. Ogółem do tegorocznej edycji nagrody zgłoszono 560 książek poetyckich z całego świata. Ogłoszenie zwycięzców odbędzie się w Toronto 3 czerwca. Więcej: www.griffinpoetryprize.com.

GDYŃSKIE MIASTO SŁOWA
Obchodząca w tym roku jubileusz 10-lecia Nagroda Literacka GDYNIA przygotowała cykl „weekendów literackich”, składających się na festiwal Miasto Słowa. Podczas pierwszego z nich, 24-26 kwietnia, będzie się można spotkać m.in. z Anną Janko, Pawłem Huellem i Krzysztofem Vargą. Ogłoszenie nominacji do Nagrody – 14 maja, wyłonienie laureatów – 4 września. Więcej: www.miastoslowa.com.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]