Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

12.09.2022
Czyta się kilka minut
6–12 września
P

PIĘKNO I CHLEB

W sobotni wieczór odbyła się ceremonia wręczenia nagród Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Złotego Lwa dla najlepszego filmu w konkursie głównym zdobyła Laura Poitras za dokument „Całe to piękno i krew”. W sekcji Horyzonty Specjalną Nagrodę Jury odebrał Damian Kocur za film „Chleb i sól”.

„DZIADY” I „ODLOTY”

Znani są już także tegoroczni laureaci wyróżnień miesięcznika „Teatr”. Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszej reżyserki otrzymała Anna Augustynowicz za pracę nad „Odlotem” na podstawie sztuki Zenona Fajfera. Za najlepszego aktora uznano Łukasza Lewandowskiego, a za najlepszą aktorkę – Dominikę Bednarczyk, którą doceniono za rolę Konrada w „Dziadach” Mai Kleczewskiej. Nasza rozmowa z aktorką na stronie powszech.net/bednarczyk.

POŻEGNANIE AMORALISTY

Zmarł wielokrotnie nagradzany, wymieniany wśród kandydatów do literackiego Nobla hiszpański pisarz Javier Marías. „On jest kimś na kształt moralisty
– a może raczej amoralisty” – pisał o nim na naszych łamach tłumacz Tomasz Pindel. „Rozważania, którym oddają się bohaterowie jego powieści, są naszymi codziennymi dylematami”. Tekst w otwartym dostępie: powszech.net/marias.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]