Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

13.06.2022
Czyta się kilka minut
7–13 czerwca
Ś

ŚPIEWACZKI

Sopranistka Juliana Grigorian z Armenii zdobyła Grand Prix 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Wyróżnienie przyznano po raz trzeci w 30-letniej historii konkursu. Nagrodę Publiczności i złoty medal otrzymała Nombulelo Yende z RPA.

REŻYSERKI

Dokument Zofii Kowalewskiej „Tylko wiatr” zdobył główną nagrodę Best Documentary Film na tureckim festiwalu TRT Belgesel Ödülleri. Koprodukcję dziewięciu państw, w tym Polski, „Aidę” Jasmili Žbanić nagrodzono z kolei Lux Audience Award przyznawaną przez Parlament Europejski i Europejską Akademię Filmową we współpracy z Komisją Europejską i siecią Europa Cinemas.

U CZAPSKIEGO

W Pawilonie Józefa Czapskiego w Krakowie otwarto wystawę prac XX- i XXI-wiecznej światowej awangardy ze zbiorów Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego. Wśród wystawianych artystów są m.in. Salvador Dalí, Joan Miró, Pablo Picasso czy Le Corbusier.

W DARŁOWIE

W nadmorskiej miejscowości powstał nowy szlak turystyczny. Mieszkańcy i przyjezdni są zachęcani do wędrowania po mieście śladami Leopolda Tyrmanda – na trasie usytuowano osiem rzeźb związanych z książką „Siedem dalekich rejsów”, której akcja osadzona została w Darłowie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]