Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

13.12.2021
Czyta się kilka minut
7–13 grudnia
N

NA POETĘ

Ośmiu na dziesięciu Włochów nie wyobraża sobie życia bez poezji. Większość czyta wiersze ufając, że pomoże im to w podboju miłosnym. Inni dzięki poezji próbują zjednać sobie przyjaciół. Wyniki badania zaprezentowano przy okazji wydania książki „Parlare in Versi” („Mówienie wierszem”) socjologa Sara Trovata.

UDERZ W STOLIK

Tymczasem Polska nie poezją żyje, ale dramatem. Dyrektor stołecznego Teatru Dramatycznego, reżyser Tadeusz Słobodzianek, obraził się o przesunięcie ulubionego stolika w Kulturalnej. W mediach społecznościowych wyraził niezadowolenie nie tylko wobec pracownic kawiarni, ale też scenarzystek i reżyserek, w szczególności tych, które zamierzają rywalizować z nim w konkursie na stanowisko dyrektora.

BEZ WĄSA

To głównie reżyserki i autorki nagrodzono podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Grand Prix zdobył spektakl „Wujaszek Wania” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej (Teatr Ludowy w Krakowie). Małgorzata Wdowik i Weronika Murek odebrały wyróżnienie za „Wstyd” (Nowy Teatr w Warszawie), a za najlepszy plastycznie uznano spektakl „Tiki i inne zabawy” w reż. Dominiki Knapik z Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]