Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

28.02.2022
Czyta się kilka minut
22–28 lutego
N

NAGRODZONA „SUKIENKA”

Nominowana do Oscara „Sukienka” Tadeusza Łysiaka zdobyła nagrodę dla Najlepszego Fabularnego Filmu Krótkometrażowego podczas Independent Film Festival w Brukseli. To pierwsza statuetka dla tej produkcji. Werdykt Amerykańskiej Akademii Filmowej poznamy za miesiąc.

„MYSZY” I LWY

Warszawskie studio Animoon otrzymało nominację do nagrody Cartoon Tributes. Doceniono zrealizowany przez studio lalkowy film „Nawet myszy idą do nieba”, który debiutował w czerwcu ubiegłego roku na festiwalu w Annecy. Od tamtego czasu „Myszy” wyróżniono m.in. w Szanhgaju, obecnie ubiegają się o Czeskie Lwy i Cezara.

NOWA BIBLIOTEKA

Po długim remoncie otwarto na nowo Bibliotekę Centralną Uniwersytetu w Mosulu. Utworzona sto lat temu placówka stanowiła ważny ośrodek irakijskiej kultury, ustępując wielkością jedynie bibliotece w Bagdadzie. W 2014 r. budynek został poważnie uszkodzony. Dżihadyści zniszczyli wówczas ponad 8 tysięcy książek ­i ­100 tysięcy rękopisów.

BOGATSZE ARCHIWUM

70 artystek z Ukrainy i Białorusi dołączyło do projektu Katarzyny Kozyry Secondary Archive – inicjatywy, która odpowiada na problem braku widoczności kobiet z Europy Środkowo-Wschodniej w najnowszej historii sztuki.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]