Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

27.12.2021
Czyta się kilka minut
W

W LITERATURZE

Miniony rok przyniósł nowe, cieszące się ogromną popularnością przekłady klasyków. Officyna wydała „Ulissesa” Jamesa Joyce’a w tłumaczeniu Macieja Świerkockiego, Wydawnictwo Literackie „Boską Komedię” Dantego Alighieri w przekładzie Jarosława Mikołajewskiego, natomiast nakładem Biblioteki Śląskiej ukazał się pierwszy w historii kompletny przekład „Opowieści kanterberyjskich” Geoffreya Chaucera w opracowaniu Jarka Zawadzkiego.

W KINIE

Po kilkuletniej przerwie nowy film pokazał w kinach francuski reżyser Leos Carax. Na ekrany trafił także ostatni James Bond z Danielem Craigiem, a tuż przed wigilią do Neapolu lat 80. przeniósł nas Paolo Sorrentino. Zmartwychwstał także stary dobry „Matrix” z Keanu Reevesem w roli głównej.

W SZTUCE

Po odwołaniu Alicji Knast dyrektorką Muzeum Śląskiego mianowano Marię Czarnecką, wcześniej pracownicę...

1480

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]