Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

22.02.2021
Czyta się kilka minut
15– 21 lutego
C

CZAS ODNALEZIONY

Francuskie wydawnictwo Gallimard wyda niepublikowany dotąd rękopis Marcela Prousta pt. „Siedemdziesiąt pięć stron”, zawierający najwcześniejszą wersję „W poszukiwaniu utraconego czasu”. Tekst został napisany w 1908 r. – to sześć epizodów, które pisarz z czasem opracował i włączył do swojego słynnego cyklu. Premiera zbiega się z tegoroczną 150. rocznicą urodzin Prousta.

DZWON GŁOŚNY

Na całym świecie jest ich 600, najwięcej w Holandii – około 180. W Polsce poszczycić się może nimi tylko Gdańsk. Tamtejsze dzwony wieżowe, carillony, walczą o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po raz pierwszy pojawiły się w Gdańsku w 1561 r. W okresie pandemii długo były prawdopodobnie jedynym instrumentem, który grał na żywo. Można ich posłuchać online w każdą sobotę.

DYMNA Z NAGRODĄ KUTZA

Aktorka, prezeska Fundacji „Mimo Wszystko” Anna...

1204

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]