Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

22.06.2020
Czyta się kilka minut
16–22 czerwca
MATERIAŁY PRASOWE
Z

ZMARŁ IAN HOLM

Choć Brytyjczyk na ekranie pojawiał się regularnie już pod koniec lat 60., większe role przyszły dekadę później. Zagrał androida Asha w „Obcym – ósmym pasażerze Nostromo” R. Scotta oraz trenera Mussabiniego w „Rydwanach ognia” H. Hudsona (nominacja do Oscara i Złota Palma w Cannes). Wcielił się także w Lecha Wałęsę w telewizyjnym „Strike: The Birth of Solidarity”. W „Władcy Pierścieni” i „Hobbicie” P. Jacksona grał Bilbo Bagginsa. Zmarł w Londynie w wieku 88 lat.

PORTRET LUDZKOŚCI

Zdjęcia trojga polskich fotografików wyróżniono w międzynarodowym konkursie British Journal of Photography. Jego jury wybrało 200 zdjęć, które we wrześniu wyświetlone zostaną w przestrzeni kosmicznej. Fotografia Michała Algebry przedstawia uczestniczkę warszawskiej Parady Równości. Zdjęcia Sandry Mickiewicz wykonane zostały w Wielkiej Brytanii, a prace Michała Stolarskiego – na Ukrainie i w Austrii.

GWIAZDKA W KRAKOWIE

Tymczasem pierwszą gwiazdką cieszy się krakowska restauracja. W zestawieniu Czerwonego Przewodnika Michelin „Main Cities of Europe 2020” znalazła się ulokowana na Kazimierzu Bottiglieria 1881. Dotąd gwiazdką Michelina nagrodzono tylko dwie polskie restauracje – warszawskie Atelier Amaro oraz Senses.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]