Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

10.02.2020
Czyta się kilka minut
3 – 9 lutego
Z

Zerwany kontrakt

Zmarł George Steiner, krytyk i historyk literatury, erudyta, jeden z najwybitniejszych intelektualistów naszych czasów. Pisał na temat związków pomiędzy językiem, literaturą i społeczeństwem, a także o Holokauście. Miał 90 lat.

Droższy niż bugatti

Malarka epoki art déco Tamara Łempicka znów bije rekordy na aukcjach. Za jej „Portret Marjorie Ferry” zapłacono ponad 82 mln zł – to najdrożej sprzedany polski obraz w historii (jeszcze w listopadzie była to „Czerwona sukienka” wyceniona na ponad 50 mln zł). Tymczasem na Broadwayu powstaje inspirowany życiem Łempickiej musical, a do 24 lutego w Madrycie trwa poświęcona jej twórczości wystawa.

Ikona śląska

Kościół pw. Ducha Świętego w Tychach został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. To jedyne miejsce w regionie i jedno z niewielu w Polsce, gdzie znajdują się polichromie Jerzego Nowosielskiego. Zamówił je w 1982 r. ówczesny proboszcz tej parafii ks. prałat Franciszek Resiak. Głównym projektantem był architekt Stanisław Niemczyk.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]