Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

05.08.2019
Czyta się kilka minut
29 lipca – 4 sierpnia
P

Piszą

„Wykopanie czegoś zapomnianego z polskiej historii i przeformułowanie tego w taki sposób, by wpisało się we współczesny kontekst, stało się znakiem rozpoznawczym Tokarczuk” – pisze o autorce „Biegunów” autorka szkicu na łamach „New Yorkera”. Zdaniem Ruth Franklin pisarstwo Tokarczuk to mocny głos sprzeciwu wobec narastających w Polsce tendencji nacjonalistycznych; tę opinię potwierdzają słuchacze spotkania z pisarką na Pol’and’Rock Festival.

Jeżdżą

Sezon festiwalowy w ogóle trwa w najlepsze. Do wydarzeń OFF Festivalu należały koncerty Pablopavo i Ludzików z Bardzo Dużym Zespołem oraz… Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Na Nowych Horyzontach nagrodzono kornwalijski film „Przynęta” (reż. Mark Jenkin), w ramach imprezy odbył się także koncert „Women Voices: Kobiety ratują planetę” z udziałem Edyty Bartosiewicz, Katarzyny Nosowskiej, Meli Koteluk, Julii Pietruchy i Pauliny Przybysz.

Nagradzają

Inspirowany życiem i twórczością Ryszarda Kapuścińskiego „Jeszcze dzień życia” (reż. Damian Nenow i Raul de la Fuente) otrzymał główną nagrodę festiwalu Anima Mundi w São Paulo.

Oglądają

W telewizji rekordy oglądalności bije ukraiński serial „Uprowadzona”, przez starszych telewidzów porównywany ze święcącą triumfy w PRL „Niewolnicą Isaurą”. Nie wszyscy, jak widać, mają dostęp do platform cyfrowych z serialami. A może nie jest im potrzebny.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]