Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

30.07.2019
Czyta się kilka minut
23–29 lipca
N

NA DWORCU

Wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki wpisał do rejestru zabytków Dworzec Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki. Budynek powstał w pierwszej połowie lat 70. Jego głównym projektantem był Arseniusz Romanowicz. Gdy oddawano go do użytku, był synonimem nowoczesności i luksusu – białe marmury do jego wykończenia sprowadzono z Kazachstanu, czarne granity ze Szwecji. Zainstalowano tutaj także pierwsze schody ruchome wyprodukowane nie w ZSRR, ale we Francji.

W METRZE

Na stacjach II linii metra zamiast reklam oglądać możemy najlepsze prace absolwentek i absolwentów stołecznej Akademii Sztuk Pięknych z ostatnich dziesięciu lat. W wystawie wzięło udział ponad 40 artystek i artystów. To pierwsza ekspozycja zrealizowana w całości w przestrzeni warszawskiego metra. Można ją oglądać do 25 sierpnia.

W KINIE

Najnowszy film Romana Polańskiego „Oficer i szpieg” znalazł się w konkursie 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Polityczny thriller według powieści Roberta Harrisa (i na podstawie jego scenariusza) opowiada historię pułkownika Marie-Georges’a Picquarta, który doprowadził do uwolnienia kapitana Alfreda Dreyfusa. Do sekcji „Venice Days” zakwalifikował się natomiast film „Boże Ciało” Jana Komasy, autora „Sali samobójców” i „Miasta 44”.

NA PŁYCIE

Pomysłodawczyni młodzieżowych strajków klimatycznych 16-letnia Greta Thunberg nagrała poświęcony ochronie środowiska esej, który znajdzie się na najnowszej płycie rockowego zespołu The 1975 „Notes on a Conditional Form”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]