Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

09.09.2019
Czyta się kilka minut
2 – 8 września
Andrzej Polkowski / MIECZYSŁAW WŁODARSKI / / REPORTER
Z

Z Narnii

W minionym tygodniu pożegnaliśmy wybitnych literaturoznawców i tłumaczy. 4 września w wieku 94 lat zmarł Florian Śmieja, poeta, tłumacz i badacz literatury hiszpańskiej, autor „Tygodnika”. Dzień później dotarła wiadomość o odejściu Andrzeja Polkowskiego, pisarza i archeologa, a przede wszystkim wybitnego tłumacza z angielskiego. Popularność przyniosły mu przekłady książek o Harrym Potterze, ale spolszczył też np. „Opowieści z Narnii” i „Trylogię kosmiczną” Lewisa oraz „Księgę dżungli” Kiplinga. Miał 80 lat.

Z Wenecji

Zakończył się 76. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Srebrnego Lwa – Wielką Nagrodę Jury – zdobył „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego, a nagrodę główną, Złotego Lwa, „Joker” Todda Phillipsa. „Oficer i szpieg” to ekranizacja powieści Roberta Harrisa, inspirowana historią Alfreda Dreyfusa: skazanie tego oficera pochodzenia żydowskiego w 1894 r. wywołało we Francji kryzys.

Z Warszawy

Małgorzata Ludwisiak nie będzie już dyrektorem Centrum Sztuki Nowoczesnej – zdecydował minister Piotr Gliński. To kolejna zmiana w instytucjach kultury, która budzi zdziwienie muzealników. Nie ustaje dyskusja o działalności Jerzego Miziołka na stanowisku szefa Muzeum Narodowego w Warszawie; na powołanie na stanowisko szefa POLIN przez ministra wciąż czeka Dariusz Stola. Ludwisiak zapowiada odwołanie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]