Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

16.07.2019
Czyta się kilka minut
9–15 lipca
Z

ZBIÓRKA

Aż 603 tys. książek zebrano podczas tegorocznej Wielkiej Zbiórki Książek, do której włączyło się ponad 70 miast i miasteczek w całej Polsce. Trafią one do szpitali, domów dziecka i domów samotnej matki oraz hospicjów – łącznie zasilą ponad tysiąc takich miejsc w kraju. Organizatorem akcji jest Fundacja Zaczytani.org.

WPIS

Opatowskie Krzemionki wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Położony na północno-wschodnim skraju Gór Świętokrzyskich region górniczy (ok. 3900–1600 lat p.n.e. wydobywano tam krzemień pasiasty; na zdjęciu) to jeden z największych znanych elementów przemysłowego dziedzictwa archeologicznego i pierwsze polskie stanowisko archeologiczne na liście UNESCO.

ZWIASTUN

W sieci ukazał się zwiastun filmu Václava Marhoula „Malowany ptak”. Ekranizacja książki Jerzego Kosińskiego to długo wyczekiwana produkcja – powstaje już od blisko dekady. Marhoul nabył prawa do filmowej adaptacji powieści w 2010 r., zdjęcia rozpoczęto dwa lata temu, a premierę zaplanowano na wrzesień. Film jest koprodukcją czesko-słowacko-ukraińską; PISF odmówił twórcom przyznania środków na projekt, uznając scenariusz za przeciętny i staromodny.

POŻEGNANIE

Zmarł brazylijski kompozytor, gitarzysta i piosenkarz João Gilberto, uznawany za jednego z ojców bossa novy – stylu w muzyce brazylijskiej. Świat usłyszał o nim na początku lat 60., po legendarnym koncercie w nowojorskim Carnegie Hall. Pierwszy album, nagrany wspólnie z saksofonistą Stanem Getzem, Gilberto sprzedał w milionowym nakładzie; przyniósł mu on światową sławę.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]