Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

16.07.2019
Czyta się kilka minut
9–15 lipca
Z

ZBIÓRKA

Aż 603 tys. książek zebrano podczas tegorocznej Wielkiej Zbiórki Książek, do której włączyło się ponad 70 miast i miasteczek w całej Polsce. Trafią one do szpitali, domów dziecka i domów samotnej matki oraz hospicjów – łącznie zasilą ponad tysiąc takich miejsc w kraju. Organizatorem akcji jest Fundacja Zaczytani.org.

WPIS

Opatowskie Krzemionki wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Położony na północno-wschodnim skraju Gór Świętokrzyskich region górniczy (ok. 3900–1600 lat p.n.e. wydobywano tam krzemień pasiasty; na zdjęciu) to jeden z największych znanych elementów przemysłowego dziedzictwa archeologicznego i pierwsze polskie stanowisko archeologiczne na liście UNESCO.

ZWIASTUN

W sieci ukazał się zwiastun filmu Václava Marhoula „Malowany ptak”. Ekranizacja książki Jerzego Kosińskiego to długo wyczekiwana produkcja – powstaje już od blisko dekady. Marhoul nabył prawa do filmowej adaptacji powieści w 2010 r., zdjęcia rozpoczęto dwa lata temu, a premierę zaplanowano na wrzesień. Film jest koprodukcją czesko-słowacko-ukraińską; PISF odmówił twórcom przyznania środków na projekt, uznając scenariusz za przeciętny i staromodny.

POŻEGNANIE

Zmarł brazylijski kompozytor, gitarzysta i piosenkarz João Gilberto, uznawany za jednego z ojców bossa novy – stylu w muzyce brazylijskiej. Świat usłyszał o nim na początku lat 60., po legendarnym koncercie w nowojorskim Carnegie Hall. Pierwszy album, nagrany wspólnie z saksofonistą Stanem Getzem, Gilberto sprzedał w milionowym nakładzie; przyniósł mu on światową sławę.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]