Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

08.07.2019
Czyta się kilka minut
1 – 7 lipca
Wystawa poświęcona twórczości Barbary Hoff / MUZEUM MIASTA GDYNI / MAT. PRASOWE
Wystawa poświęcona twórczości Barbary Hoff / MUZEUM MIASTA GDYNI / MAT. PRASOWE
S

Strachy na Open’erze

Słynna, recenzowana także na łamach „TP” wystawa Daniela Rycharskiego „Strachy” (prezentowana do kwietnia w stołecznym Muzeum Sztuki Nowoczesnej) pojechała na najpopularniejszy polski festiwal muzyczny Open’er. „Ta wystawa jest czymś w rodzaju drogi krzyżowej, pokutą nałożoną na Kościół katolicki, który może się zmienić jedynie pod wpływem nacisku z zewnątrz” – mówił artysta w rozmowie z dziennikarzami. Każdego dnia imprezy gdyńskie lotnisko Kosakowo, gdzie rozstawiane są sceny festiwalowe, odwiedzało mniej więcej sto tysięcy ludzi.

Hoff po raz pierwszy

W Muzeum Miasta Gdyni otwarto wystawę poświęconą twórczości Barbary Hoff. To szósty pokaz z cyklu „Polskie projekty, polscy projektanci” – i pierwszy, którego bohaterką jest kobieta. Trudno w to uwierzyć, ale twórczość ikony polskiej mody nie była dotąd prezentowana na wystawie monograficznej. W Gdyni zobaczymy liczne, często niepublikowane rysunki, projekty, fotografie oraz filmy z pokazów, a także oryginalne ubrania sygnowane metką „Hoffland”, wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz wielu kolekcji prywatnych.

Spór w muzeum

Tymczasem z Muzeum Narodowego w Warszawie zwolniony został kolejny pracownik: prof. Antoni Ziemba, specjalista w zakresie późnośredniowiecznej i nowożytnej sztuki europejskiej. Przypomnijmy, że za rządów Jerzego Miziołka ze stołecznego MN odeszło już 48 osób, w tym niemal cały Dział Komunikacji i Programów Publicznych. Dyrektor od 9 maja jest w sporze zbiorowym z pracownikami placówki.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]