Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

06.05.2019
Czyta się kilka minut
20 kwietnia – 6 maja
O

OSCARY I PREMIERY

Reżyser Krzysztof Warlikowski został laureatem tegorocznej International Opera Award, nagrody zwanej „operowym Oscarem”. Jego londyńska inscenizacja „Z domu umarłych” Leoša Janáčka zdobyła miano najlepszej produkcji roku. Wyróżnienie zbiegło się w czasie z sukcesem paryskiej premiery „Lady Makbet mceńskiego powiatu” Dymitra Szostakowicza. Wyreżyserowany przez Warlikowskiego spektakl francuska krytyka przyjęła entuzjastycznie: „Du grand Warliko!” – chwalił dziennik „Le Monde”. Do końca roku Warlikowski przygotuje jeszcze dwie duże premiery, w Monachium i Brukseli.

PALMY I FILMY

14 maja rozpocznie się 72. Festiwal Filmowy w Cannes. Do składu jury kierowanego przez Alejandro Gonzáleza Iñárritu dołączył reżyser „Zimnej wojny” Paweł Pawlikowski. Jury oceni 19 filmów biorących udział w konkursie głównym, w tym nowe produkcje Terrence’a Malicka, Pedro Almodóvara, Kena Loacha i Xaviera Dolana. Werdykt poznamy 25 maja. Przed Pawlikowskim w Cannes spośród Polaków jurorami byli: Jerzy Skolimowski (1987), Krzysztof Kieślowski (1989) i Krzysztof Piesiewicz (1996).

ROCZNICE I HOŁDY

„W 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty. W tym samym roku minie 35. rocznica Jego śmierci. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu wielkich zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd” – brzmią słowa uchwały w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. Miłośników twórczości autora „Złego” czeka wiele okolicznościowych wydarzeń i przedsięwzięć promujących postać i twórczość pisarza.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]