Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

01.04.2019
Czyta się kilka minut
26 marca – 1 kwietnia
A

ARTETERAPIA

Już w greckich asklepiejonach prócz krzepiącego snu zalecano pacjentom udział w widowiskach teatralnych. O ile dziś bez zdziwienia oglądamy na scenie weteranów wojennych, dla których teatr jest jednym z elementów wspomagających proces wychodzenia z traumy, to uznanie innych sztuk jako form rehabilitacji wciąż traktujemy podejrzliwie. Na muzeum jako miejsce stworzone do terapii pierwsi spojrzeli Brytyjczycy. Trend podchwyciła Kanada. Dziś w samym Montrealu 26 tys. osób rocznie korzysta z programu zajęć prowadzonych przez kilku pełnoetatowych muzealnych terapeutów.

AUTOTERAPIA

Tymczasem autoterapię zafundowali sobie artyści w Wielkiej Brytanii. W londyńskiej galerii Patrick Heide Contemporary Art oglądać możemy prace inspirowane brexitem. Myśl o tym, jak wyglądać będą nowe relacje z europejskimi sąsiadami, którzy pozostają we Wspólnocie, zainspirowała też muzyków z The Matthew Herbert Big Band. Zdania na temat jakości utworów na płycie „The State Between Us” są podzielone jak brytyjski parlament.

AUKCJA

Nieco lepsze recenzje zebrał papież Franciszek, który w minionym tygodniu próbował sił w malarstwie pod okiem malarza i projektanta Domingo Zapaty oraz artysty streetartowego znanego jako Mr. Brainwash. Pomalowane przez nich wspólnie płótno zostało sprzedane na aukcji charytatywnej za 500 tys. dolarów. Artystyczne zdolności Franciszka oceniono jako dostateczne, choć rokujące na przyszłość.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]