Kultura w skrócie

6–9 czerwca

12.06.2017

Czyta się kilka minut

ZAGAJEWSKI Z LAUREM

Jako pierwszy Polak w blisko 40-letniej historii tego wyróżnienia Adam Zagajewski otrzymał prestiżową Literacką Nagrodę Księżniczki Asturii, jury której uznało, iż poezja i eseistyka polskiego twórcy, spadkobiercy Rilkego i Miłosza, „potwierdzają etyczny sens literatury. Polskie narodowe akcenty łączy on z tradycją Zachodu, odzwierciedlając jednocześnie smutek wygnania”. Hiszpańskie wyróżnienie to także rzeźba autorstwa Joana Miró oraz 50 tys. euro. Zagajewski jest dziś niewątpliwie najbardziej znanym i najczęściej nagradzanym poetą polskim na świecie.


POETYCKIE SZLAKI MIŁOSZA

W Krakowie zakończyła się kolejna edycja Festiwalu Czesława Miłosza, w tym roku zatytułowana „Zaczynając od moich ulic”. Wśród gości znaleźli się m.in. Antjie Krog z RPA, Linn Hansen ze Szwecji, Robert Pinsky z USA, Czech Petr Hruszka, Niemiec Joachim Sartorius, a także poeci polscy, Ewa Lipska i Jakub Kornhauser. Marcin Świetlicki wykonywał utwory Rafała Wojaczka, a spektakl „Po wygnaniu”, oparty na wierszach Miłosza, wyreżyserował Tomasz Cyz. Symboliczny kierunek całemu spotkaniu nadał wykład prof. Tadeusza Sławka, który biorąc za punkt wyjścia hasło przewodnie festiwalu, przekonywał, że jeśli idea Europy ma nie upaść, musi mieć ona odwagę nieustannego odnawiania się, odkrywania, iż różnica, jaką przynoszą z sobą „obcy”, nie musi być źródłem lęku, ale przeciwnie – nadziei.


MATEJKO BIJE REKORD

Młodzieńczy obraz Jana Matejki sprzedano na aukcji w Warszawie za rekordową kwotę blisko 3,7 mln zł (w tym 500 tys. zł opłat aukcyjnych). „Zabicie Wapowskiego” powstało w 1861 r., zaginęło pod koniec XIX w. i odnalezione zostało 5 lat temu w Ameryce Południowej.


NAGRODA SZYMBORSKIEJ 2017

Laureatem piątej edycji nagrody poetyckiej imienia polskiej noblistki został Marcin Sendecki za tom „W”. Autor jest poetą, dziennikarzem, krytykiem literackim, związanym m.in. z „Przekrojem” i „Gazetą Wyborczą”. Za tom „W” był laureatem nagrody miesięcznika „Odra”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 25/2017