Kronika religijna (29 I-4 II)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Potępienie wobec aktów przemocy na Bliskim Wschodzie wyraził Benedykt XVI podczas modlitwy "Anioł Pański" (28 stycznia). Papież zadeklarował współczucie i solidarność z mieszkańcami Libanu i Strefy Gazy, w której w starciach między Hamasem a Fatahem zginęło co najmniej 25 osób. W przemówieniu Benedykt XVI wskazał na wspominanego w tym dniu w liturgii św. Tomasza z Akwinu, który "dzięki swemu charyzmatowi filozofa i teologa daje ciągle aktualny wzór harmonii między rozumem a wiarą". "Palącym zadaniem jest odkrycie na nowo ludzkiego racjonalizmu, otwartego na światło boskiego Logos i na jego doskonałe objawienie, którym jest Jezus Chrystus, Syn Boży, który stał się człowiekiem. Gdy wiara chrześcijańska jest autentyczna, nie upokarza ona wolności i ludzkiego rozumu; dlaczego więc wiara i rozum miałyby się wzajemnie obawiać, jeżeli spotykając się i prowadząc z sobą dialog, mogą dać z siebie to, co najlepsze? Wiara zakłada rozum i go doskonali, rozum zaś, oświecony przez wiarę, znajduje siłę, aby wznieść się do poznania Boga i rzeczywistości duchowej. Rozum ludzki nie traci nic, otwierając się na treści wiary, co więcej, wymagają one jego wolności i świadomego przylgnięcia" - powiedział Benedykt XVI.
  • Środowa audiencja generalna: kontynuując cykl o Kościele czasów apostolskich, Papież mówił o współpracownikach św. Pawła - Barnabie, Sylasie i Apollosie. Benedykt XVI zwrócił uwagę m.in. na nieporozumienia, które zdarzały się także wśród pierwszych ewangelizatorów. "Paweł i Barnaba toczyli spór na początku drugiej podróży apostolskiej, gdyż Barnaba zamierzał zabrać w charakterze towarzysza Jana Marka, podczas gdy Paweł nie chciał, jako że młodzieniec odłączył się od nich podczas poprzedniej podróży. A zatem także wśród świętych możliwe są spory, rozdźwięki i zatargi. Mnie się wydaje to bardzo pocieszające, widzimy bowiem, że święci »nie spadli z nieba«". Papież tłumaczył, że "świętość wzrasta w zdolności do nawrócenia, pokuty, gotowości do rozpoczęcia od nowa, przede wszystkim zaś zależy od zdolności do pojednania i przebaczenia".
  • O nierozerwalności małżeństwa mówił Benedykt XVI w przemówieniu do Roty Rzymskiej z okazji inauguracji nowego roku sądowniczego. Papież przestrzegł przed "mentalnością relatywistyczną, która w sposób mniej lub bardziej jawny bądź ukryty może zakraść się także do wspólnoty kościelnej". Mówił: "Nierozerwalność małżeństwa nie wynika z definitywnego zobowiązania kontrahentów, lecz wpisana jest w naturę przemożnej więzi ustanowionej przez Stwórcę. Kontrahenci dlatego muszą się zobowiązać definitywnie, ponieważ takie jest małżeństwo w planach stworzenia i odkupienia".
  • Oby nigdy nie zabrakło na drogach świata osób konsekrowanych, które mogą pomóc zdezorientowanej ludzkości znaleźć sens życia - modlił się Benedykt XVI po Mszy w Bazylice św. Piotra z okazji święta Ofiarowania Pańskiego, a zarazem XI Dnia Życia Konsekrowanego. Papież przybył do świątyni po liturgii, którą sprawował prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, kard. Franc Rodé. Benedykt XVI zauważył, że kto wyrzeka się wszystkiego dla Chrystusa, jak Mistrz staje się "znakiem, któremu sprzeciwiać się będą, gdyż jego sposób myślenia i działania stoi często w sprzeczności z logiką świata, jaką niemal zawsze pokazuje się w środkach przekazu".

Zmarł kard. Antonio María Javierre Ortas (85 l.). Hiszpan był w latach 1988-1996 prefektem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Po jego śmierci Kolegium Kardynalskie liczy 184 purpuratów, 110 ma prawo udziału w konklawe.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Skalę współpracy duchownych z komunistyczną bezpieką winna ocenić komisja historyczna - stwierdził kard. Miloslav Vlk (zobacz obok tekst Patrycji Bukalskiej).
  • Nieznani sprawcy zaatakowali protestancki kościół w tureckim Samsun (28 stycznia). Napastnicy wybili szyby i zamalowali czarną farbą tablicę z nazwą kościoła. To nie był pierwszy atak na świątynię, a w lipcu 2006 r. w tym samym mieście pchnięto nożem ks. Pierre’a Brunissena z Francji.
  • Maronicki patriarcha niesie nadzieję na pokój w Libanie: kard. Nasrallah Pierre Sfeir rozpoczął negocjacje między chrześcijańskimi politykami popiera-
  • jącymi rząd i opozycję. Do kontynuowania dialogu pod egidą patriarchy zachęcają Libańczyków ambasadorzy akredytowani w tym kraju. Przedstawiciel Francji powiedział, że w trwającym konflikcie kard. Sfeir jest "jedynym bezstronnym punktem odniesienia". Chrześcijanie stanowią ok. 37 proc. mieszkańców Libanu.

Nie do przyjęcia jest narzucanie uczniom teorii, że ludzie pochodzą od małp - stwierdził patriarcha Aleksy II podczas edukacyjnego sympozjum na Kremlu (29 stycznia). Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego oświadczył: "Nauczanie biblijnej teorii o stworzeniu świata nie będzie ranić uczniów. Niech ludzie, jeśli chcą, opowiadają się za pochodzeniem od małp, ale bez narzucania poglądów innym". Spór o ewolucjonizm rozgorzał w Rosji, gdy ojciec uczennicy odwołał się do sądu, aby darwinizm stracił dominującą pozycję w programach szkolnych.

...I W POLSCE

  • W Dzień Życia Konsekrowanego odbyła się tradycyjna zbiórka na potrzeby zakonów klauzurowych (2 lutego). W liście pasterskim bp Andrzej Dzięga, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, wezwał do odważnego promowania kultury powołań. Biskup przypomniał również wydarzenia ostatnich tygodni, gdy "narzucono Polsce i Kościołowi dyskusję nad urzędem arcybiskupa metropolity warszawskiego". Ordynariusz sandomierski stwierdził, że zderzyły się wtedy dwie interpretacje autorytetu: czysto człowiecza, podlegająca zmiennym ocenom, prezentowana "także przez niektórych duchownych" - oraz odwołująca się do wiary, naturalnie rozpoznana przez wielu wiernych, dla których nadrzędne było, że mówi się o kapłanie Jezusa Chrystusa.
  • 65 proc. badanych opowiedziało się za tzw. lustracją duchownych - wynika z raportu opublikowanego przez CBOS. Także 65 proc. twierdzi, że ujawnianie duchownych uwikłanych we współpracę z SB podważa autorytet Kościoła. Ale w przypadku większości (61 proc.) sprawa abp. Wielgusa nie wpłynęła na ich stosunek do duchowieństwa. Zdaniem 78 proc. ankietowanych dobrze się stało, że abp Wielgus zrezygnował z urzędu (przeciwnego zdania jest co dziesiąty Polak). 69 proc. wyraża przekonanie, że duchowni, którzy świadomie współpracowali z bezpieką, powinni ustąpić z pełnionych stanowisk.
  • Prokuratura Okręgowa w Lublinie usiłuje ustalić, kto zaproponował abp. Józefowi Życińskiemu zakup akt księży współpracujących z komunistyczną bezpieką. Jak poinformował prokurator Marek Woźniak, podczas przesłuchania w charakterze świadka metropolita potwierdził, że przed kilku laty otrzymał list z taką propozycją. Dodał, że nadawca żądał "pieniędzy jako rekompensaty za wydatki związane z uzyskaniem tych informacji. Nie podał jednak kwoty". Metropolita powiedział także, że "w przeszłości zwracał się o pomoc w określeniu serwera, skąd nadano jeden z internetowych wpisów zawierający sformułowanie zbieżne treściowo ze wspomnianą propozycją".
  • Rodzice mogą pochować dzieci martwo urodzone i zmarłe w łonach matek bez względu na czas trwania ciąży - stanowi rozporządzenie Ministra Zdrowia, które weszło w życie 20 stycznia. W ciągu 48 godzin należy wystąpić o wydanie zwłok i kartę zgonu. Dotychczasowe przepisy nie były precyzyjne. Zdarzało się, że szpitale spalały martwe płody razem z odpadami, a karty zgonu wydawały tylko wtedy, gdy ciąża trwała ponad 22 tygodnie. Pierwszy w Polsce symboliczny pogrzeb dzieci martwo urodzonych odbył się w październiku 2005 r. na cmentarzu przy warszawskim kościele św. Katarzyny z inicjatywy Marii Bienkiewicz, założycielki fundacji "Nazaret".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 06/2007