Kronika religijna (23-29 IV)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Benedykt XVI odwiedził Vigevano i Pawię w północnych Włoszech (21 i 22 kwietnia). W Vigevano Papież odprawił Mszę na placu przez katedrą, a wieczorem odleciał helikopterem do Pawii, gdzie spotkał się z młodzieżą. Następnego dnia odwiedził klinikę San Matteo, w ogrodach Kolegium św. Karola Boremusza odprawił Mszę i odmówił modlitwę "Regina Caeli", a po południu spotkał się z pracownikami i słuchaczami miejscowego uniwersytetu. Ostatnim punktem wizyty w Pawii były nieszpory w bazylice San Pietro in Ciel d'Oro i modlitwa przed relikwiami św. Augustyna. Benedykt XVI chciał okazać "osobiste nabożeństwo i wdzięczność" dla biskupa Hippony, który odegrał wielką rolę w jego życiu "teologa i pasterza, a bardziej jeszcze człowieka i kapłana". Papież przypomniał, że korzystał z myśli św. Augustyna, pisząc swą pierwszą encyklikę, bowiem Doktor Kościoła "był rozmiłowany w Miłości Boga".
  • Środowa audiencja generalna: w ramach cyklu o postaciach wczesnego Kościoła Benedykt XVI przedstawił Orygenesa. "Przypomina on nam z wewnętrznym uniesieniem, że przez modlitewną lekturę Pisma i konsekwentne zaangażowanie Kościół stale się odnawia i odmładza" - podkreślił Papież. Nawiązując do ogłoszonego z inicjatywy ONZ tygodnia bezpieczeństwa na drogach, Benedykt XVI zaapelował, aby "świadome poczucie odpowiedzialności za bliźniego skłoniły kierowców, zwłaszcza młodych, do większego poszanowania kodeksu drogowego".
  • Na konieczność wychowania przyszłych księży do autentycznej wspólnoty eklezjalnej wskazał Papież w orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Powołania (29 kwietnia). "Każdy, kto decyduje się służyć Ewangelii - jeśli tylko żyje Eucharystią - wzrasta w miłości do Boga i do bliźniego, przyczyniając się w konsekwencji do budowania Kościoła jako wspólnoty" - napisał Benedykt XVI.
  • Zmarłe bez chrztu dzieci nie trafiają do "otchłani", lecz do nieba - stwierdziła Międzynarodowa Komisja Teologiczna w dokumencie "Nadzieja zbawienia dla dzieci, które umierają bez chrztu". Stanowisko zaaprobował Papież. Jak wyjaśnił w Radiu Watykańskim ks. Luis F. Ladaria, sekretarz komisji, pod uwagę wzięto trzy czynniki: miłosierdzie Boże, pośrednictwo Chrystusa oraz szczególną troskę Jezusa o dzieci. Wprowadzone w XVIII w. pojęcie "otchłani" (limbus puerorum) było wyrazem "zbyt zawężonej i rygorystycznej wizji zbawienia". Komisja zaznaczyła, że istnieją "poważne podstawy teologiczne i liturgiczne do nadziei, że dzieci zmarłe bez chrztu doznają zbawienia i zażywają błogosławionego szczęścia". Zwróciła jednocześnie uwagę, że odrzucenie pojęcia "otchłani" jest nie tylko decyzją teoretyczną, lecz dotyczy również "nie cierpiącego zwłoki problemu natury duszpasterskiej" z powodu rosnącej liczby dzieci umierających bez chrztu, m.in. na skutek aborcji.
  • Benedykt XVI przyjął przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa (24 kwietnia). W komunikacie watykańskiego biura prasowego czytamy, że podczas "serdecznych rozmów" dokonano przeglądu sytuacji na Bliskim Wschodzie, w tym także "o trudnościach, na które natrafiają katolicy oraz o znaczeniu ich udziału w życiu społecznym".
  • W Palermo beatyfikowano o. Francesco Spoto, przełożonego generalnego zgromadzenia Misjonarzy Sług Ubogich. Zakonnik poniósł śmierć męczeńską w Demokratycznej Republice Konga w 1964 r. Z upoważnienia Papieża aktu wyniesienia na ołtarze dokonał emerytowany abp Palermo, kard. Salvatore De Giorgi.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej, zarazem sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin, Hu Jintao wziął udział w pogrzebie arcybiskupa Pekinu Michaela Fu Tieshana. Nieuznawany przez Stolicę Apostolską hierarcha stał na czele Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich i był wiceprzewodniczącym parlamentu. Zmarł 20 kwietnia w wieku 76 lat.
  • Chińskie służby bezpieczeństwa uwięziły bp. Martina Wu Qinjinga. Hierarchę uprowadzono 17 marca i wywieziono w nieznane miejsce. Bp Wu należy wprawdzie do tzw. Kościoła patriotycznego, ale sakrę otrzymał za zgodą Benedykta XVI. Dlatego hierarchę oskarżono o uleganie wpływom Watykanu. Agencje informują, że władze naciskają, aby ustąpił z urzędu. Oficjalny komunikat głosi, że bp Wu uczestniczy w rekolekcjach.
  • 1700-letni egzemplarz Biblii (tzw. Kodeks synajski), rozproszony po świecie w czterech fragmentach, zostanie scalony i udostępniony w internecie w 2009 r. Z inicjatywą wystąpiła British Library, posiadająca największy fragment kodeksu (342 strony). Pozostałe znajdują się w bibliotece uniwersyteckiej w Lipsku (43 strony), w Bibliotece Narodowej w Petersburgu (5 stron) oraz w klasztorze św. Katarzyny na Synaju (12 stron), gdzie w połowie XIX w. odkryto księgę. Kodeks synajski, datowany na lata 300-350, zawiera kompletny grecki tekst Nowego i Starego Testamentu oraz kilka starożytnych pism chrześcijańskich. Do lat trzydziestych XX w. największa jego część znajdowała się w Rosji, ale Stalin sprzedał większość stron do Londynu za rekordową wówczas sumę 100 tys. funtów.
  • Po śmierci Jana Pawła II notujemy wzrost liczby powołań kapłańskich - poinformował ks. Paul Embery, dyrektor Narodowego Biura Powołań w Kościele Anglii i Walii. W 2003 r. do kapłaństwa przygotowywało się 28 kleryków, dziś - 150.
  • Kongregacja Nauki Wiary wciąż ma strukturę szesnastowiecznej cenzury - powiedział ks. prof. Peter Hünermann z Tybingi. Naukowiec stanął w obronie o. Jona Sobrino, teologa wyzwolenia z Salwadoru, oskarżonego ostatnio przez Kongregację o propagowanie błędnych poglądów na temat boskości Chrystusa. Potępienie prac Sobrino, jak dowodzi Hünermann, opiera się na błędnych założeniach i wynika z niekompetencji Kongregacji. Jego opinię wsparło blisko 70 teologów języka niemieckiego, m.in. z periodyku "Concilium" oraz wydziałów w Wiedniu i Grazu. Twierdzą, że Sobrino "koncentruje się na człowieczeństwie Jezusa, ale jednocześnie nie podaje w wątpliwość Jego bóstwa".
  • Sąd w Paryżu uznał grupę homoseksualistów za winną naruszenia wolności religijnej i swobody sprawowania kultu. Dwa lata temu w katedrze Notre-Dame przedstawiciele organizacji Act Up Paris zainscenizowali ślub dwóch lesbijek i wznosili okrzyki: "Benedykt XVI, homofob, współwinny AIDS". Sąd uznał, że ich działania były sprzeczne z artykułem 9. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Skazani zapłacą rektorowi katedry symboliczne 1 euro odszkodowania.

...I W POLSCE

  • Pracownicy naukowi z seminariów duchownych i uczelni podlegających Stolicy Apostolskiej nie muszą składać oświadczeń lustracyjnych - stanowi dokument podpisany przez wicepremiera Ludwika Dorna. Obok seminariów chodzi o PAT w Krakowie, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie oraz jezuickie Ignatianum w Krakowie. Porozumienie wypracowały rządowa i kościelna Komisja Konkordatowa. "Kościół, zgodnie z Konstytucją i konkordatem, w swoich sprawach kieruje się własnym prawem" - wyjaśnił bp Tadeusz Pieronek, kierujący Komisją kościelną. Dodał, że Kościół oczekuje wyłączenia z obowiązku składania oświadczeń także pracowników mediów należących do podmiotów kościelnych.
  • Abp Henryk Muszyński obchodził 50. rocznicę święceń kapłańskich (28 kwietnia). Złoty jubileusz rozpoczęła uroczystość nadania metropolicie tytułu Honorowego Obywatela Gniezna. Telegram gratulacyjny przesłał Benedykt XVI, który życzył abp. Muszyńskiemu, aby "za wstawiennictwem św. Wojciecha mógł w tym uroczystym dniu cieszyć się obfitymi jubileuszowymi łaskami i stale doświadczać opieki Bożej".
  • Byłe siostry betanki będą musiały opuścić dom w Kazimierzu Dolnym - zdecydował Sąd Rejonowy w Puławach (25 kwietnia). Eksmisja dotyczy na razie 21 zbuntowanych zakonnic; wobec dwóch kolejnych wydanie orzeczenia odroczono. Żadna z pozwanych nie stawiła się przed sądem. Do rozpatrzenia pozostało jeszcze 25 spraw, w tym pozew przeciw suspendowanemu franciszkaninowi. Pełnomocnik reprezentująca zgromadzenie betanek zapewniła, że byłe siostry będą mogły dobrowolnie opuścić dom. Jeśli odmówią, wkroczy komornik. Zgromadzenie jeszcze nie zdecydowało, czy poprosi o pomoc policję.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 18/2007