Kronika religijna

STOLICA APOSTOLSKA
Tradycyjnie w uroczystość Objawienia Pańskiego Papież udzielił sakry biskupiej dwunastu duchownym (6 stycznia). Nominaci pochodzą z Korei, Wietnamu, Iraku, Beninu, Hiszpanii, Słowacji, Irlandii i Włoch. Są wśród nich nowi sekretarze: Kongregacji Nauki Wiary - Włoch Angelo Amato oraz Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan - Irlandczyk Brian Farell, a także stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, Włoch Celestino Migliore. Trzech biskupów będzie pracować w watykańskiej dyplomacji, pozostali otrzymali funkcje pasterskie.

Po Mszy Jan Paweł II wygłosił przemówienie połączone z modlitwą „Anioł Pański”, w którym wyjaśnił znaczenie święta Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). „Dzisiejsza uroczystość ukazuje powszechne i misyjne powołanie Kościoła. (...) Jest to szczególnym zadaniem Apostołów i ich następców, biskupów” - powiedział Papież. Przekazał także pozdrowienia chrześcijanom wschodnim, którzy w tym dniu, według kalendarza juliańskiego, obchodzili Boże Narodzenie.

Radość wstępujących do świątyni, o której mówi Psalm 100, była tematem katechezy Jana Pawła II podczas pierwszej w tym roku audiencji ogólnej w watykańskiej Auli Pawła VI (8 stycznia). Zdaniem Papieża psalm ten jest uroczystą pochwałą Boga, wyznaniem wiary: „Pan jest dobry, a Jego wierność nigdy nas nie opuszcza, albowiem jest On stale gotów wesprzeć nas swą miłosierną miłością”. Po wygłoszeniu katechezy Jan Paweł II pozdrowił pielgrzymów z różnych krajów. Polakom życzył szczęśliwego nowego roku, na koniec dodając: „I pomyślnego kolędowania!”.

Watykańska Kongregacja Nauki Wiary ogłosi w najbliższych dniach dokument skierowany do katolików zajmujących się polityką. Według dziennika „Corriere della Sera”, watykańska „nota doktrynalna” nie ograniczy się do przypomnienia zasad udziału wiernych w życiu politycznym, ale ma także zawierać wskazówki w konkretnych sprawach, jak aborcja czy eutanazja.

W Niedzielę Chrztu Pańskiego Jan Paweł II ochrzcił w Kaplicy Sykstyńskiej grupę dzieci - dwadzieścioro Włochów, Libańczyka i Polkę (Marię Faustynę). Od początku pontyfikatu Papież ochrzcił 1370 dzieci.

Papież pragnie przyjechać w 2005 r. do Kolonii na Światowy Dzień Młodzieży -poinformował nuncjusz apostolski w Niemczech, abp Giovanni Lajolo. Ewentualna wizyta Papieża w Kolonii nie będzie miała charakteru państwowego, lecz duszpasterski. Jan Paweł II był dotychczas trzykrotnie w Niemczech: w 1980, 1987 i 1996 r.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE
Unia Europejska powinna przyjąć Turcję - uważa prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. Honorowy zwierzchnik całego prawosławia wyraził taką opinię podczas spotkania w Stambule z przywódcą greckiej opozycji Kostasem Karamanlisem oraz wiceministrem spraw zagranicznych Ioannisem Magriotisem. „To właśnie Grecja zawsze popierała europejską opcję Turcji” - powiedział patriarcha. Wyraził też nadzieję, że Ankara rozpocznie konieczne reformy, aby wejść do Unii.

Nowy prymas Węgier odbył ingres do katedry w Ostrzyhomiu (11 stycznia). Arcybiskup-nominat Peter Erdo zastąpił odchodzącego na emeryturę kard. Laszló Paskaia. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent kraju Ferenc Madl, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kard. Zenon Grocholewski i sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa, węgierski arcybiskup Csaba Ternyak. Kościół Polski reprezentował bp Kazimierz Nycz.

82. z kolei prymas Węgier urodził się w 1952 r. W listopadzie 1999 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji Szekesfehervar. Archidiecezja ostrzyhomska (po węgiersku Esztergom) jest - obok archidiecezji Kalocsy - najstarszą jednostką kościelną na Węgrzech. Powstała w pierwszym dziesięcioleciu XI w., a od XV stulecia jej ordynariuszowi przysługuje tytuł prymasa. Od 1993 r. nosi nazwę „archidiecezja ostrzyhomsko-budapeszteńska” (prymasi urzędują na co dzień w stolicy, ale ich historyczna katedra znajduje się w niewielkim dziś Ostrzyhomiu). Episkopat Węgier liczy obecnie 22 arcybiskupów i biskupów oraz czterech biskupów-seniorów.

Były pastor anglikański został biskupem katolickim. Jan Paweł II mianował 4 stycznia księży Alana Stephena Hopesa i Bernarda Longleya biskupami pomocniczymi archidiecezji westminsterskiej, stolicy katolickich prymasów Anglii. 59-letni Hopes przez prawie ćwierć wieku był duchownym anglikańskim; na katolicyzm przeszedł w 1992 r.

Prezydentem Korei Południowej został katolik. Roh Moo-hyun rozpocznie pięcioletnią kadencję w lutym. Prezydent-elekt przyjął z żoną chrzest w 1986 r., przyjmując imię Justus. „W przeszłości byłem osobą logiczną i racjonalną, pozostając daleko od jakiejkolwiek wiary. (...) Zycie ma jednak w zanadrzu sprawy nieoczekiwane i nagle zacząłem wierzyć w istnienie Boga” - zwierzył się dziennikarzom. W liczącej 47 mln obywateli Korei mieszka nieco ponad 3 mln katolików.

... I W POLSCE
„Bronić będziemy każdego człowieka wszelkimi sposobami, jakimi dysponuje Kościół” - zapowiedział kard. Józef Glemp, komentując żądanie Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, by zliberalizować ustawę antyaborcyjną. „Jeżeli okazuje się współczucie cierpiącym zwierzętom i oskarża o znęcanie nad nimi, tym bardziej trzeba bronić ludzi poczętych, nienarodzonych, ale cierpiących i czujących” - wyjaśnił Prymas.

Z kolei prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Zycia podsumował 10 lat funkcjonowania ustawy. Powołując się na coroczne rządowe raporty, Paweł Wosicki przypomniał, że nie odnotowano ani jednego zgonu związanego z nielegalną aborcją, z roku na rok maleje też śmiertelność noworodków oraz liczba poronień samoistnych. Fakty te - jego zdaniem - wskazują, że podziemie aborcyjne nie ma charakteru masowego.

Po rozległym zawale biskup ełcki Edward Samsel przebywa w Klinice Kardiologii w Białymstoku. Jak poinformowali lekarze, stan biskupa jest bardzo ciężki. Kuria Ełcka poprosiła wiernych i duszpasterzy o modlitwę w intencji biskupa.

Sprawę polskiego księdza aresztowanego w USA zbada na miejscu specjalny delegat arcybiskupa warmińskiego. Ks. Marek Paszkowski, wiceoficjał Metropolitalnego Sądu Archidiecezji, wyjechał do Stanów 12 stycznia. Oskarżony o gwałt na 17-latce ks. Roman K., duchowny tej diecezji, w chwili aresztowania (24 grudnia) przebywał na kilkumiesięcznym urlopie w USA. Jak poinformowała KAI, polski ksiądz nie jest pierwszą osobą oskarżoną przez 17-latkę o przestępstwa seksualne.

Ks. Paszkowski jest oburzony sposobem, w jaki o sprawie informowały niektóre media (w tym publiczna TV), ujawniając dane personalne księdza i publikując jego podobiznę przed ogłoszeniem prawomocnego wyroku. Miejscowa Polonia, która nie wierzy w stawiane księdzu K. zarzuty, zawiązała 200-osobowy komitet obrony i zebrała 8 tys. dolarów na opłacenie adwokata. Z kolei Caritas Polska zdementowała doniesienia mediów, że prowadzi zbiórkę na kaucję dla oskarżonego.

Metropolita przemyski abp Józef Michalik urlopował proboszcza z Tylawy, przeciwko któremu od czerwca 2001 toczy się śledztwo w związku z oskarżeniem o molestowanie dzieci. Opublikowany 7 stycznia komunikat Kurii informuje, że przyczyną urlopu jest zmęczenie księdza „prowadzoną przeciw niemu kampanią”. Ks. Michał M. zachował tytuł proboszcza oraz prawo pobytu na tylawskiej plebanii, a administratorem parafii został dotychczasowy wikariusz ks. Krzysztof Pawliszko.

Sprawa abp. Juliusza Paetza została definitywnie rozwiązana przez Stolicę Apostolską - uważa abp Stanisław Gądecki, następca abp. Paetza na urzędzie metropolity poznańskiego. Jego zdaniem świadczy o tym fakt przyjęcia przez Papieża rezygnacji poprzedniego metropolity i zakaz wykonywania przez niego funkcji duszpasterskich na terenie archidiecezji poznańskiej. „Dla mnie są to dostateczne przesłanki, by -poprzez pozytywną pracę dla Królestwa Bożego - przywracać jedność całego Ludu Bożego” - powiedział abp Gądecki w rozmowie z KAI.

Kościół nie ma monopolu na pracę charytatywną - tak bp Wiktor Skworc skomentował XI finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (12 stycznia). Biskup tarnowski wyraził zgodę, aby na placach kościelnych jego diecezji kwestowali wolontariusze Orkiestry.

Dwa miliony pątników odwiedziło w ub. roku sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. To dwa razy więcej niż w roku poprzednim. Krakowskie sanktuarium znajduje się teraz w gronie miejsc najliczniej odwiedzanych w Polsce przez pielgrzymów: Jasną Górę odwiedziło w 2002 r. 3,5 mln ludzi, Licheń - 1,5 mln.

KAI potwierdziła, że poemat Jana Pawła II „Tryptyk rzymski” zostanie opublikowany przez archidiecezjalne Wydawnictwo św. Stanisława w Krakowie. Informowaliśmy o tym w poprzednim numerze „TP”.

Opracowano na podstawie KAI i innych agencji, mediów oraz informacji własnych, zdjęcia KNA-Bild.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 3/2003