Kronika religijna (16-22 IV)

STOLICA APOSTOLSKA
  • W Niedzielę Miłosierdzia Bożego Benedykt XVI odprawił Mszę dziękczynną za 80 lat swego życia (15 kwietnia). W homilii przypomniał, że Jan Paweł II ustanowił pierwszą niedzielę po Wielkanocy świętem Bożego Miłosierdzia. Karol Wojtyła żył "pod dwoma dyktatorskimi reżimami i w zetknięciu z ubóstwem, brakami i przemocą doświadczył głęboko mocy mroków, które zagrażają światu także w naszych czasach. Doświadczył jednak również, w sposób nie mniej intensywny, obecności Boga, który przeciwstawia się tym wszystkim siłom swoją całkowicie odmienną i boską mocą: mocą miłosierdzia. To miłosierdzie stawia granice złu. W nim wyraża się całkowicie wyjątkowa natura Boga - Jego świętość, moc prawdy i miłości". Papież pozdrowił obecnego na liturgii wysłannika patriarchy Bartłomieja I, metropolitę Pergamonu Jana, a przed błogosławieństwem odmówił z wiernymi modlitwę "Regina Caeli". W rozważaniu podkreślił, że w słowach siostry Faustyny, "Jezu, ufam Tobie", streszcza się wiara chrześcijanina we wszechmoc miłości Boga. Po polsku powiedział: "Pięć lat temu, w Krakowie, Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu, którego ludzkość tak bardzo dzisiaj potrzebuje. Prośmy, by ten Boży dar stał się udziałem szczególnie tych narodów, gdzie panuje przemoc, nienawiść, tragedia wojny. Niech Boża miłość pokona grzech, a dobro zwycięży zło. Bądźmy świadkami miłosierdzia. Życzę wszystkim wielkanocnej radości".
  • Środowa audiencja generalna: Papież kontynuował cykl katechez o postaciach starożytnego Kościoła. Przypomniał żyjącego w II w. św. Klemensa Aleksandryjskiego, który zaangażował się w dialog między chrześcijaństwem i filozofią grecką; dialog, w którym św. Paweł poniósł porażkę na ateńskim Aeropagu. Bóg dał Grekom filozofię jako ich testament, miejsce objawienia - podobnie jak prawo żydowskie. Św. Klemens wyznaczył drogę krytycznego dialogu z myślą filozoficzną, która może być przykładem dla współczesnych teologów i katechetów: "Upodobnienia do Boga i kontemplowania Go nie da się osiągnąć jedynie przez poznanie rozumowe: niezbędne jest do tego życie zgodne z Logosem, z prawdą. W efekcie też dobrym uczynkom winno towarzyszyć poznanie intelektualne niczym cień idący za ciałem" - zaznaczył Papież.
  • Benedykt XVI modli się za ofiary "bezsensownej tragedii" na uczelni Virginia Tech w Blacksburgu w USA - napisał w telegramie do ordynariusza Richmond, bp. Francisa Xaviera Di Lorenzo, watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone. Papież prosi Boga o pocieszenie dla pogrążonych w żałobie, aby mieli "tę duchową siłę, która triumfuje nad przemocą mocą przebaczenia, nadziei i niosącej pojednanie miłości". Na terenie kampusu zamachowiec zastrzelił 32 osoby, po czym popełnił samobójstwo.
  • Co roku ok. tysiąca księży opuszcza stan kapłański, aby się ożenić, a ponad siedemdziesięciu wraca do niego - poinformował ks. Gianpaolo Salvini, redaktor naczelny wydawanego we współpracy z Watykanem dwutygodnika jezuitów "La Civilt? Cattolica". W latach 1964-2004 szeregi kapłańskie opuściło 69063 mężczyzn, natomiast w okresie 1970-2004 powróciło 11213. To oznacza, że żonatych księży nie może być więcej niż 57 tys., a więc niewiarygodne są podawane w mediach liczby 80 czy 100 tys.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • W tureckim mieście Malatya bestialsko zamordowano trzech chrześcijan (18 kwietnia). Do budynku wydawnictwa Zivre, związanego z Kościołem prezbiteriańskim, wdarli się napastnicy, którzy torturowali, a na koniec poderżnęli gardła jego pracownikom. Na ciele Tilmana Geske z Niemiec pozostały rany po 156 pchnięciach nożem. Policja zatrzymała dziesięciu muzułmanów w wieku od 19 do 20 lat. Jeden oświadczył: "Nie zrobiliśmy tego dla siebie, lecz dla wiary". Zbrodnię potępił wielki mufti Turcji Ali Bardakoglu: "Takie okropne zbrodnie są najcięższym grzechem. To zdrada islamu".
  • Sąd Najwyższy USA podtrzymał ustawę zakazującą aborcji "przez częściowe urodzenie" (18 kwietnia). Zabieg partial-birth prowadzi do zabicia dziecka w późnym okresie ciąży, a polega na wyssaniu jego mózgu, gdy główka znajduje się już na zewnątrz matki. Ustawę w 2003 r. podpisał prezydent George Bush, ale nowe prawo jako niezgodne z konstytucją zaskarżyło sześć sądów federalnych. W USA, według oficjalnych statystyk, dokonuje się rocznie 1, 3 mln aborcji, w tym kilkanaście tysięcy po szóstym miesiącu ciąży.
  • Ks. Thadeus Nguyen Van Ly z Wietnamu traktuje swe uwięzienie jako szansę misyjną. Duchowny, który spędził w więzieniach 14 lat, w marcu dostał następny wyrok - osiem lat. Jemu i czterem świeckim katolikom sąd zarzucił prowadzenie propagandy przeciw Socjalistycznej Republice Wietnamu. Nguyen Hoang An, brat skazanego, stwierdził: "Dla niego, jak mi wyznał, więzienie jest szansą na udzielanie chrztu". Kapłan nawrócił wielu więźniów i strażników.
  • Chinka Hsu Song Ai-ren przyjęła chrzest w wieku 114 lat - poinformowała katolicka agencja UCANews. Uroczystość, z udziałem pensjonariuszy hospicjum, odbyła się w miejscowości Chutung na Tajwanie.

I W POLSCE

  • Szymon Hołownia został laureatem Nagrody im. biskupa Jana Chrapka "Ślad" (21 kwietnia). Publicysta "Newsweeka" otrzymał wyróżnienie podczas gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich za "nowatorski sposób prezentowania i komentowania spraw religijnych: atrakcyjny, a przy tym głęboki, otwarty na nowe prądy umysłowe i wrażliwość młodego pokolenia". Wśród nominowanych znaleźli się publicysta "Tygodnika" Wojciech Bonowicz oraz Marek Bik i Dariusz Goczał, którzy zrealizowali transmisję telewizyjną z wizyty Benedykta XVI w Auschwitz-Birkenau. Nagroda ma upamiętniać zmarłego w 2001 roku bp. Chrapka, którego dewiza brzmiała: "Idź przez życie tak, aby ślady Twoich stóp przetrwały Cię". Dotychczasowymi laureatami byli: Ewa Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik i Marek Zając.
  • Stanowisko Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP w sprawie lustracji: "Trudnej historii nie należy wybielać, przeciwnie - powinna być ona przedmiotem wnikliwych studiów i publicznej debaty" - czytamy w dokumencie zatytułowanym "Wstyd i cierpienie". Autorzy przypomnieli, że "nie można rozwikłać trudnego, trwającego blisko pół wieku etapu w historii czterdziestomilionowego narodu bez wielkiej staranności, cierpliwości, wiedzy i miłosierdzia". Podkreślili: "Przebaczenie jest trudnym wyborem, trudniejszym niż potępienie i odrzucenie. Uważamy jednak, że przebaczenie będzie mocniejszym dowodem siły naszej narodowej wspólnoty niż masowe potępienie". Synod ostrzegł: "Powszechna lustracja ma tak niszczący wpływ na coraz szersze kręgi społeczne dlatego, że sączy w duszę faryzejską pokusę dowodzenia własnej niewinności i braku jakiegokolwiek współudziału w przeszłości przez rzucanie oskarżeń na każdego, czyje nazwisko służby bezpieczeństwa umieściły w swoich archiwach. Ten faryzeizm ludzi, którzy sami zawierali z dawnym systemem kompromis, albo z racji młodego wieku nie ponosili za nic odpowiedzialności, a dziś chcieliby kosztem innych uchodzić za niewinnych, wydaje nam się nie mniej szkodliwy i naganny niż działalność dawnych donosicieli". W dokumencie pojawiła się informacja, że Synod upoważnił "Konsystorz Kościoła do rozmów z naukowcami z wydziału historii jednego z państwowych uniwersytetów". Badacze opracują monografię poświęconą dziejom Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w PRL.
  • Bilans pięciu lat rządów abp. Stanisława Gądeckiego w archidiecezji poznańskiej: rady duszpasterskie i ekonomiczne we wszystkich parafiach oraz synod archidiecezji - uznał ordynariusz za największe sukcesy. Najtrudniejszą sprawą okazało się niedawne odejście ks. Tomasza Węcławskiego, gdyż dotyczy "człowieka wybitnego, bardzo dobrego teologa i jednocześnie autorytetu i wychowawcy wielu kapłanów i świeckich". Arcybiskup dodał: "Staram się ogarnąć modlitwą jego przyszłą drogę. On sam tłumaczy, że zostaje kapłanem do końca, lecz rezygnuje z wykonywania posługi". Sprawę abp. Juliusza Paetza wiceprzewodniczący Episkopatu uznał za przeszłość. Wyjaśnił, że Stolica Apostolska zabroniła jego poprzednikowi przewodniczenia celebracjom, a nie udziału w wydarzeniach publicznych: "To przesadne bulwersowanie się jego obecnością nie jest zgodne z duchem Ewangelii. Wyrasta ono z przekonania, że tu na ziemi tworzymy społeczność czystą i świętą. Nikt nieczysty nie ma prawa do niej wstępu. Jest to typowo gnostyckie spojrzenie na rzeczywistość".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 17/2007