Kronika religijna

STOLICA APOSTOLSKA

Sześcioro Włochów beatyfikował Jan Paweł II w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Na Plac św. Piotra przybyło kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Nowymi błogosławionymi zostali: Jakub Alberione (zob. obok: tekst ks. Mariusza Krawca); Marek z Aviano (1631-99) - kapucyn, kaznodzieja, uzdrowiciel, propagator odnowy życia chrześcijańskiego w ówczesnej Europie; Maria Krystyna Brando (1856-1906) - założycielka Zgromadzenia Sióstr Ofiar-Wynagrodzicielek Jezusa Sakramentalnego; Eugenia Ravasco (1845-1900) - założycielka Zgromadzenia Córek Najświętszych Serc Jezusa i Maryi; Maria Dominika Mantovani (1862-1934) - współzałożycielka Zgromadzenia Małych Sióstr Świętej Rodziny oraz Julia Salzano (1846-1929) - założycielka Zgromadzenia Sióstr Katechetek od Najświętszego Serca.

Zwracając się do rodaków Jan Paweł II zapewnił o swej łączności w modlitwie z sanktuarium w Łagiewnikach i powiedział: „Błogosławiony Marek z Aviano jest także związany z naszą historią. To był właśnie ten legat, który po zwycięstwie Jana Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem zawiózł do Papieża jego informację, która brzmiała tak: »Veni, vidi, Deus vicit!« (Przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył!)”.n Jan Paweł II wystosował do Fidela Castro list w związku z niedawnymi represjami wobec kubańskich opozycjonistów. Papieski niepokój wzbudziły zarówno surowe wyroki na 78 dysydentów, jak i fakt stracenia trzech spośród 11 porywaczy promu, którzy usiłowali dostać się do USA. Informację o wysłaniu listu ujawniło niemal dwa tygodnie po tym fakcie watykańskie Biuro Prasowe.

Członkowie Akcji Katolickiej mają „obowiązek i prawo nieść Ewangelię, świadczyć o jej aktualności dla współczesnego człowieka i zapalać do wiary tych, którzy oddalają się od Boga” - powiedział Jan Paweł II do przedstawicieli tego stowarzyszenia, przebywających w Watykanie z okazji 10-lecia reaktywowania Akcji w Polsce. Papież przypomniał, że 10 lat temu prosił biskupów polskich, przybyłych do Rzymu w ramach wizyty „ad limina”, aby postarali się o przywrócenie Kościołowi tej formy apostolstwa świeckich. „Dziś mogę powiedzieć, że wypełnili to zadanie, a wy i wszyscy członkowie Akcji Katolickiej jesteście wspaniałym darem dla całej wspólnoty Ludu Bożego” - dodał Jan Paweł II.

Psalm 136. wysławiający dobroć i moc Boga był tematem katechezy Jana Pawła II podczas środowej audiencji ogólnej na Placu św. Piotra. „Miłość i dobroć Pana, wysławiane w Psalmie 136, ujawniają się najpełniej i ostatecznie w tajemnicy paschalnej” - powiedział Papież.

Pontyfikat Jana Pawła II jest czwartym pod względem długości w dziejach Kościoła. 24 kwietnia minęły 24 lata, 6 miesięcy i 8 dni pontyfikatu. Tyle swój urząd sprawował w XVIII w. Pius VI. Najdłużej kierowali Kościołem - oprócz św. Piotra - Pius IX (31 lat i 7 miesięcy) oraz Leon XIII (25 lat i 5 miesięcy).

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

Premier Rosji Michaił Kasjanow poinformował, że wizyta Jana Pawła II w tym kraju jest możliwa „w najbliższym czasie”, choć sprzeciwia się jej Cerkiew. Watykan zabiega, by podczas sierpniowej pielgrzymki do Mongolii Papież zatrzymał się na krótki postój w Kazaniu, gdzie spotkałby się z prezydentem Putinem i przekazałby Rosjanom ikonę Matki Bożej Kazańskiej.

Władze Tatarstanu zaprosiły Papieża do Kazania - potwierdził doradca prezydenta tej Republiki, położonej w europejskiej części Federacji Rosyjskiej. Dodał jednak, że potrzebna jest zgoda i zaproszenia ze strony patriarchy moskiewskiego Aleksego II i prezydenta Putina.

Wizyta Jana Pawła II w Rosji jest „absolutnie nieprawdopodobna” - powiedział rzecznik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Igor Wizanow. W wypowiedzi dla włoskiej agencji ANSA oświadczył, że patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II wkrótce „będzie mógł spotkać się z premierem Włoch Silvio Berlusconim”. Rzecznik dodał, że Cerkiew oczekuje od premiera, iż przekona Watykan do „konkretnych” rozwiązań w sprawie „katolickiego prozelityzmu” i działalności katolików na zachodniej Ukrainie. Skrytykował też fakt, że Watykan nie poinformował wcześniej Patriarchatu o planach zwrotu ikony Matki Bożej Kazańskiej i wizyty Jana Pawła II.

W Chinach doszło do nowych prześladowań duchownych z „podziemnego” Kościoła katolickiego. „W Wielkim Tygodniu uwięziono jednego księdza i osiemnastu seminarzystów w prowincji Fuzhou, kiedy podczas spotkania w parku odmawiali wspólnie modlitwę” - poinformowała agencja Ucanews. Zatrzymanych skazano na miesiąc więzienia. Również na początku kwietnia policja przeszukała mieszkanie 83-letniego biskupa Thomasa Zeng Jingmu w Yujiang. Skonfiskowano wiele przedmiotów religijnych, pobito kilku wiernych, a jedną kobietę aresztowano. Jej los jest nieznany. „Takie incydenty są przed uroczystościami kościelnymi na porządku dziennym” - powiedział bp Zeng, pozostający od lat pod ścisłą kontrolą policji. Komunistyczny rząd w Pekinie uznaje tylko Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich, które nie utrzymuje kontaktów z Watykanem.

...I W POLSCE

Do udziału w referendum unijnym wezwał Polaków metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki podczas gnieźnieńskich uroczystości ku czci św. Wojciecha, patrona Polski (27 kwietnia). W homilii hierarcha nazwał społeczną niesprawiedliwością panujące w kraju bezrobocie i potępił brak uczciwości w życiu publicznym. „Jego przejawy obserwujemy na różnych poziomach. Chodzi o najprzeróżniejsze formy poniżania człowieka, formy braku pracy, braku uczciwości życia publicznego” - wyliczał arcybiskup. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył metropolita wrocławski, kard. Henryk Gulbinowicz.
n Ponad 150 tys. pielgrzymów modliło się w strugach deszczu w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. Podczas Mszy w Niedzielę Miłosierdzia kard. Franciszek Macharski ponowił papieski akt zawierzenia ludzkości Miłosierdziu Bożemu. Przypominając ubiegłoroczną pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, metropolita powiedział: „Poświęcić tę bazylikę to znaczyło pokazać światu drogę do Miłosierdzia Bożego przez wiarę, miłość, ufność i nawrócenie”.

Za krzywdy wyrządzone Polakom przez Niemców w XIX i XX w. przeprosił bp Josef Homeyer, ordynariusz diecezji Hildesheim. Hierarcha przybył do Gniezna 23 kwietnia w pielgrzymce pokutnej wraz z 40 księżmi tworzącymi Radę Kapłańską diecezji. „Jesteśmy przygnębieni straszliwymi zbrodniami i głęboko zadanymi ranami, które Niemcy, mimo wszystko nasz ukochany kraj, uczyniły w ostatnich dwóch stuleciach wam, narodowi polskiemu i waszej ukochanej ojczyźnie. Dlatego czujemy się zmuszeni, tutaj, przy grobie św. Wojciecha, zwrócić się do was z prośbą: proszę, przebaczcie nam!” - powiedział bp Homeyer podczas Mszy w katedrze. Organizatorem pielgrzymki był ks. Stanisław Budyń, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech.

Nowy ordynariusz włocławski Wiesław Mering przyjął święcenia biskupie i odbył ingres do katedry we Włocławku (26 kwietnia). Sakry biskupiej udzielił nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Współkonsekratorami byli: ustępujący biskup włocławski Bronisław Dembowski i biskup pelpliński Jan Szlaga.

Tysiąc studentów dziennych i zaocznych oraz klerycy z seminarium rozpoczną w październiku naukę na jedynym w regionie północno-zachodnim Wydziale Teologicznym w Szczecinie. Tak zadecydował senat tamtejszego Uniwersytetu. To wynik porozumienia miedzy władzami uczelni i abpem Zygmuntem Kamińskim.

Opracowano na podstawie KAI i innych agencji, mediów oraz informacji własnych, zdjęcia KNA-Bild.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 18/2003