Kronika religijna (15-21 V)

STOLICA APOSTOLSKA
 • Objawienia fatimskie i rocznicę zamachu na Jana Pawła II wspomniał Benedykt XVI w rozważaniu przed niedzielną modlitwą "Regina Caeli" (14 maja). "25 lat temu Sługa Boży Jan Paweł II odczuł, że został w cudowny sposób ocalony od śmierci przez »macierzyńską dłoń«, jak sam się wyraził, a cały jego pontyfikat naznaczony był tym, co Dziewica zapowiedziała w Fatimie" - powiedział Papież. Fatimskie orędzie Maryi, wzywające do modlitwy i nawrócenia, Benedykt XVI nazwał "prawdziwie proroczym". Serdecznie pozdrowił dzieci, które w maju przyjmują Pierwszą Komunię.
 • Środowa audiencja generalna: w ramach katechezy o początkach Kościoła Papież nakreślił sylwetkę Szymona Piotra: "Szymon ujawnia w Ewangeliach charakter zdecydowany i porywczy; jest gotów bronić swoich racji nawet przy użyciu siły. Jednocześnie bywa czasem naiwny i bojaźliwy, wszelako jest uczciwy, aż do najszczerszej skruchy". Benedykt XVI przypomniał alternatywę, przed którą Chrystus postawił Piotra, ważną również dla nas: "stawiać na własne oczekiwania, odrzucając Jezusa czy przyjąć Jezusa, w prawdzie Jego misji i odłożyć na bok zbyt ludzkie oczekiwania". "Te liczne nawrócenia św. Piotra i cała jego postać niosą wielką pociechę i są dla nas wielką nauką - zauważył Papież. - My również pragniemy Boga, chcemy być wielkoduszni, ale również oczekujemy, że Bóg będzie silny w świecie i przekształci zaraz świat według naszych pomysłów i potrzeb, które dostrzegamy. Tymczasem Bóg wybiera inną drogę: drogę przemiany serc w cierpieniu i pokorze. I tak jak Piotr musimy stale nawracać się i iść za Jezusem, a nie wyprzedzać Go".
 • Benedykt XVI przyjął prawosławnego metropolitę smoleńskiego i kaliningradzkiego Cyryla, przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (18 maja). "Uznano za pożyteczne wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach bioetyki. Za niezbędne uznano też zespolenie wysiłków obu Kościołów w obronie i umocnieniu instytucji rodziny i wartości życia ludzkiego" - głosi komunikat służb prasowych Patriarchatu Moskiewskiego. Metropolita Cyryl przyjechał do Rzymu, aby poświęcić pierwszą rosyjską cerkiew w tym mieście, wybudowaną na terenie należącym do ambasady Rosji.
 • Do spędzenia reszty życia w odosobnieniu na modlitwie i pokucie wezwał Watykan o. Marciala Maciela, założyciela zgromadzenia Legionistów Chrystusa. 19 maja watykańskie Biuro Prasowe ogłosiło komunikat Kongregacji Nauki Wiary, która od ośmiu lat badała oskarżenia pod adresem meksykańskiego kapłana o molestowanie kleryków. Incydenty miały zdarzyć się w latach 50. "Po uważnej ocenie wyników dochodzenia Kongregacja Nauki Wiary postanowiła - biorąc pod uwagę zarówno zaawansowany wiek czcigodnego Maciela, jak i jego słabe zdrowie - zrezygnować z wytoczenia mu procesu kanonicznego i wezwać Ojca do życia w odosobnieniu na modlitwie i pokucie oraz do rezygnacji z wszelkiej posługi publicznej. Ojciec Święty zaaprobował te decyzje" - czytamy w komunikacie. 86-letni dziś kapłan założył w 1941 r. w stolicy Meksyku zgromadzenie Legionistów Chrystusa, działające przede wszystkim w środowisku intelektualistów i robotników. Zgromadzenie liczy dwa tysiące członków, w tym z Polski. Na świecie legioniści prowadzą 12 uniwersytetów, w tym Papieską Akademię "Regina Apostolorum" w Rzymie.
 • Obchody 25. rocznicy zamachu na Jana Pawła II: głównym punktem była Msza w Bazylice św. Piotra, którą odprawił wikariusz papieski dla diecezji Rzymu, kard. Camillo Ruini. Wcześniej odbyła się procesja: od Zamku św. Anioła przyniesiono do Bazyliki figurę Matki Bożej Fatimskiej (w koronie na prośbę ocalałego z zamachu Papieża umieszczono wyjętą z jego rany kulę). Procesja zatrzymała się w miejscu, gdzie 13 maja 1981 r. padły strzały. Wmurowano tam tablicę z herbem Jana Pawła II i datą zamachu.
 • O przygotowaniach do pielgrzymki do Polski rozmawiał z Benedyktem XVI premier Kazimierz Marcinkiewicz (18 maja). Audiencja trwała 23 minuty. Papież przypomniał, że "Polska potrzebuje Europy i Unii Europejskiej, aby się zmieniać, ale także Europa potrzebuje Polski".
 • Stolica Apostolska nie ekskomunikowała dwóch chińskich biskupów, którzy na przełomie kwietnia i maja przyjęli sakrę bez zgody Papieża. Media źle odczytały oświadczenie Watykanu z 4 maja, odwołujące się do kanonu 1382 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który mówi o "ekskomunice wiążącej mocą samego prawa". Jednak żeby sankcja weszła w życie, muszą zaistnieć wszystkie wymogi prawne. Gdy czyn popełniono ze strachu lub pod przymusem, wtedy nie stosuje się sankcji - wyjaśnił o. Michael Hilbert, dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.
 • Na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu "Angelicum" utworzono katedrę zajmującą się sektami i ezoteryką. To pierwsza taka placówka naukowa na uniwersytecie katolickim.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

 • Rzymska sesja "Od Papieża z Polski do Papieża z Niemiec": polsko-niemieckie pojednanie oraz wizja Europy Jana Pawła II i Benedykta XVI były tematem spotkania, które zorganizowały ambasady Polski i Niemiec przy Watykanie (15 maja). W panelu wystąpili m.in. Władysław Bartoszewski i Bernhard Vogel, prezes fundacji Konrada Adenauera. "To kolokwium było przeglądem, jaką rolę odegrał Kościół katolicki w Niemczech i w Polsce dla pokonania uprzedzeń i zbliżenia polsko-niemieckiego" - powiedział Radiu Watykańskiemu Bartoszewski. Pojednanie było stymulowane wpierw przez chrześcijan, w wielkim stopniu przez list biskupów z 1965 r., a także "przez działalność Bensberger Kreis, środowiska intelektualistów niemieckich w mieście Bensberg". Bartoszewski przypomniał, że "wśród tych niemieckich filozofów, teologów, pedagogów, dziennikarzy znajduje się podpis kard. Josepha Ratzingera, wówczas 41-letniego, który należał wtedy do prekursorów, o czym w Polsce mało się wie, porozumienia niemiecko-polskiego w duchu wspólnych ideałów chrześcijaństwa".
 • Cztery siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości, założonego przez bł. Matkę Teresę z Kalkuty, rozpoczęły pracę w Kabulu (99 proc. mieszkańców stolicy Afganistanu wyznaje islam). Od kwietnia siostry prowadzą ochronkę dla dzieci ulicy, którą na początku maja poświęcił ks. Giuseppe Moretti, przełożony misji sui iuris w Afganistanie. Zakonnice, które nie noszą, jak Afganki, burek szczelnie zakrywających głowy, nie spotkały się z oznakami wrogości.

...I W POLSCE

 • Dziesięciolecie obchodzi chrześcijański portal internetowy "Mateusz". Powstał w maju 1996 r. z inicjatywy Krzysztofa Jurka z Bydgoszczy oraz Ewy i Andrzeja Rozkrutów ze Szczecina. Od początku wspierał ich o. Wojciech Jędrzejewski, dominikanin. Codziennie stronę www.mateusz.pl odwiedza 15 tys. internautów. Portal wymieniono obok "Opoki", w dokumentach II Synodu Plenarnego. W 2003 r. uzyskał nominację do nagrody Totus.
 • Kard. Stanisław Dziwisz wezwał do bojkotu filmu "Kod da Vinci". W datowanym na 17 maja oświadczeniu metropolita krakowski nazywa ekranizację bestsellera Dana Browna "symptomem szerzącej się w niektórych warstwach społeczeństw nienawiści do Kościoła katolickiego" oraz "dziełem propagandowym i antykościelnym". Tak "sensacja, kłamstwo, podważanie najwyższych wartości wspólnych wielu milionom ludzi na świecie, a niekiedy wręcz bluźnierstwo" stają się "skutecznym sposobem osiągania przez producentów filmu zamierzonych korzyści".
 • Wizyty u kard. Dziwisza: w minionym tygodniu krakowską kurię odwiedził nowy prezes TVP Bronisław Wildstein, który rozmawiał z metropolitą o przygotowaniach do pielgrzymki Benedykta XVI. Tego samego dnia kardynał spotkał się z Andrzejem Lepperem. Wicepremier zrelacjonował dziennikarzom: "Szczerze powiedział Ksiądz Kardynał, że chce, żeby ta koalicja trwała i działała tak, żeby sytuacja w Polsce się zmieniała na lepsze". W piątek na Franciszkańską przyjechał Lech Wałęsa. Były prezydent nie chciał ujawnić, o czym dyskutował z kardynałem: "Ja jestem wiernym synem Kościoła, więc słucham Eminencji. Eminencja ma tak duże doświadczenie, pracował z tak wielkim naszym Rodakiem, że tylko należy słuchać i wyciągać wnioski, i tak właściwie było. Słuchałem". Liczne wizyty polityków w Domu Arcybiskupów Krakowskich Wałęsa skomentował: "Chorzy potrzebują lekarza". Z kolei rzecznik kurii, ks. Robert Nęcek, tłumaczył, że "kard. Dziwisz jako biskup jest otwarty dla wszystkich".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 22/2006