Kronika religijna

STOLICA APOSTOLSKA
  • O odnowienie wiary zaapelował Benedykt XVI w rozważaniach przed niedzielną modlitwą "Anioł Pański" (15 stycznia). "Być uczniem Chrystusa, to wystarczy dla chrześcijanina. Przyjaźń z Mistrzem zapewnia głęboki pokój serca i pogodę ducha także w chwilach mrocznych i w ciężkich życiowych próbach" - powiedział Papież. Po modlitwie nawiązał do obchodzonego właśnie Międzynarodowego Dnia Migranta i Uchodźcy, nazywając migrację "znakiem czasu". Wezwał do "odkrycia pozytywnego aspektu tego znaku czasu, przezwyciężając jednocześnie wszelką formę dyskryminacji, niesprawiedliwości i braku szacunku dla ludzkiej godności, ponieważ każdy człowiek jest obrazem Boga".
  • Środowa audiencja generalna: Benedykt XVI zrezygnował z omawiania kolejnego Psalmu w ramach cyklu o liturgii Nieszporów. Odniósł się natomiast do rozpoczynającego się w tym dniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zaapelował o modlitwy ze świadomością, że "święta sprawa przywrócenia jedności chrześcijan przerasta nasze ubogie siły ludzkie". Papież zapowiedział również, że 25 stycznia ogłosi pierwszą encyklikę, zatytułowaną "Bóg jest miłością" ("Deus caritas est"). Krótko przedstawił główną ideę dokumentu: "chciałem ukazać pojęcie miłości w jego rozmaitych wymiarach. Że »eros«, ten dar miłości między mężczyzną a kobietą, pochodzi z tego samego źródła dobroci Stwórcy, że jest z kolei możliwością miłości, która wyrzeka się samej siebie dla dobra drugiego. Że »eros« przeistacza się w »agape« w takiej mierze, w jakiej tych dwoje miłuje się rzeczywiście i jedno nie szuka już siebie samego, własnej radości i własnej przyjemności, ale szuka przede wszystkim dobra drugiej strony. I tak »eros« ten przekształca się w miłosierdzie, w drogę oczyszczenia i pogłębienia. Z własnej rodziny otwiera się na większą rodzinę społeczeństwa, na rodzinę Kościoła, na rodzinę świata". Encyklika głosi, że Kościół jako struktura społeczna jest również wyrazem miłości, która pochodzi od Boga.

Papież potępił współczesne przejawy antysemityzmu. "Nie możemy w sposób zdecydowany nie obnażać i nie zwalczać nienawiści i nieporozumień, niesprawiedliwości i przemocy" - powiedział Benedykt XVI podczas spotkania z głównym rabinem Rzymu Riccardo Di Segnim. Papież zapewnił gościa o bliskości Kościoła: "Tak, miłujemy was i nie możemy was nie miłować ze względu na Ojców: ze względu na nich jesteście dla nas najdroższymi i wybranymi braćmi". Rabin Di Segni zaprosił Benedykta XVI, aby odwiedził rzymską synagogę wiosną, w 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II (16 kwietnia 1986).
Benedykt XVI mianował ks. Livio Melinę przewodniczącym Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Ks. Melina wykłada fundamentalną teologię moralną.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Emigrację należy widzieć jako źródło kulturowego bogactwa - oświadczyli biskupi Francji z okazji Międzynarodowego Dnia Migranta i Uchodźcy. Podkreślili, że przybyłych należy traktować jak braci, a dzięki sprawiedliwym prawom trzeba pomóc im odnaleźć zagubioną godność. Hierarchowie zaapelowali do władz o walkę z nielegalną emigracją i czarnym rynkiem pracy, które prowadzą do handlu ludźmi.
  • Narodowa Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego w Pakistanie zorganizowała wspólne obchody Bożego Narodzenia oraz muzułmańskiego święta na zakończenie Ramadanu (14 stycznia). "Wierzymy w jednego Boga. On uczy nas kochać wszystkich ludzi, więc musimy okazać innym tę miłość" - powiedział Sahibzada Muhamad Yad Zahoori, sekretarz Ligi Muzułmańskich Ulemów. Wiceprowincjał kapucynów o. Francis Nadeem dodał, że spotkanie ma wpoić młodzieży wartości nowoczesnego społeczeństwa, które szanuje wiarę każdego obywatela.
  • Kolejny krok na drodze do święceń biskupich kobiet w Kościele Anglii: za tą możliwością opowiedziała się grupa biskupów w raporcie "Kobiety w Episkopacie", opracowanym na życzenie Synodu Generalnego. Dokument będzie dyskutowany w lutym, a ostateczne głosowanie przewidziano na lipiec. Biskupi zaproponowali, aby pierwsza konsekracja biskupia kobiety odbyła się w 2012 r. Kobieta mogłaby również zostać arcybiskupem Canterbury, honorowym zwierzchnikiem Wspólnoty Anglikańskiej. Jednak - jak zastrzegł bp Christopher Hill - nastąpiłoby to dopiero "po okresie przejściowym po dopuszczeniu kobiet do biskupstwa". Kościół Anglii wyświęca kobiety na kapłanów od 1994 r.
  • "Stolicy Apostolskiej bardzo zależy na pełnej jedności katolickich tradycjonalistów z Rzymem" - stwierdził bp Bernard Fellay, przełożony schizmatyckiego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Biskup poinformował, że w listopadzie rozmawiał z kard. Darío Castrillon Hoyosem, przewodniczącym Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei", która odpowiada za kontakty z tradycjonalistami. Kardynał miał powiedzieć, że lefebryści nie są heretykami, a bezprawne wyświęcenie biskupów przez abp. Marcela Lefebvre’a, poprzedniego przełożonego Bractwa, nie jest schizmą, lecz aktem schizmatyckim. Zapytany o przyszłość lefebrystów w Kościele, bp Fellay odpowiedział, że być może staną się administraturą apostolską na wzór statusu, który przysługuje tradycjonalistom w brazylijskiej diecezji Campos. Lefebryści odrzucają nauczanie Soboru Watykańskiego II o wolności wyznania, innych religiach i ekumenizmie.

...I W POLSCE

  • Prymas zaapelował o zapalenie w oknach domów świec podczas Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście. Akcja "Płomień Pamięci" rozpocznie się 27 stycznia o godzinie 16.00. W liście do dziekanów archidiecezji warszawskiej kard. Józef Glemp napisał, że Holokaust "tkwi w pamięci całej ludzkości jako wielki grzech, dokonany w tym wypadku na narodzie żydowskim".
  • Bp Adam Dyczkowski zachęca do włączenia się w Społeczną Kampanię na Rzecz Transplantacji. Hierarcha ma nadzieję, że jego komunikat - odczytany 22 stycznia w kościołach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej - przyczyni się do "obalenia wielu uprzedzeń" związanych z przeszczepami, bo dzięki nim "wierzący stają przed nowymi możliwościami czynienia dobra".
  • Polacy chcą nie wyborów, ale stabilnego rządu - stwierdził abp Henryk Muszyński. Metropolitę gnieźnieńskiego niepokoi despotyczny styl polityki Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem arcybiskupa, dla dobra Polski ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego powinno zrezygnować z politycznych ambicji i zawiązać koalicję z Platformą Obywatelską.
  • Łomżyński poseł LPR domaga się, aby ocenę z religii wliczać do średniej ocen ucznia. Jan Jarota wystosował już interpelację do Ministerstwa Edukacji. Zanim został posłem, przez ponad dziesięć lat był katechetą w szkole (zob. komentarze Józefy Hennelowej i ks. Adama Bonieckiego na str. 3).
  • Zespół Opinii Etycznych (ZOE) pod przewodnictwem abp. Józefa Życińskiego skrytykował sugerowane zmiany w procedurach lustracyjnych. Obradujące 18 stycznia w Warszawie gremium odrzuciło pomysł zniesienia instytucji rzecznika interesu publicznego i sądów lustracyjnych. Opowiedziało się również przeciw rozstrzyganiu kwestii współpracy z bezpieką w ramach postępowania administracyjnego IPN oraz idei powszechnego dostępu do archiwów Instytutu. ZOE powstał we wrześniu; ma formułować moralną ocenę projektów ustaw związanych z lustracją. W warszawskim spotkaniu uczestniczyli: abp Życiński, dr Andrzej Grajewski, Magdalena Bajer oraz profesorowie: Wiesław Chrzanowski, Barbara Skarga, Karol Modzelewski i Andrzej Zoll. Członkami Zespołu są również profesorowie Władysław Bartoszewski i ks. Andrzej Szostek.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 05/2006