Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • 19 kwietnia, po dwóch dniach konklawe, kardynałowie wybrali papieżem kard. Josepha Ratzingera, który przybrał imię Benedykta XVI. Ujawniono, że wybrano go w czwartym głosowaniu, a przekroczenie podczas liczenia głosów wymaganej liczby 77 kardynałowie przyjęli owacją na stojąco. Nazajutrz po wyborze Benedykt XVI odprawił w Kaplicy Sykstyńskiej z kardynałami (i arcybiskupem Dziwiszem) pierwszą Mszę. W przesłaniu wygłoszonym na jej zakończenie Papież wspomniał poprzednika: “Zdaje mi się, że czuję jego silną dłoń ściskającą moją, zdaje mi się, że widzę jego śmiejące się oczy i słyszę jego słowa, skierowane w tym momencie szczególnie do mnie: »Nie lękaj się!«. (...) Jan Paweł II pozostawił Kościół bardziej śmiały, bardziej wolny, młodszy. Kościół, który zgodnie z jego nauczaniem i przykładem, ze spokojem patrzy w przeszłość i nie obawia się przyszłości". Benedykt XVI zadeklarował, że będzie z mocą kontynuował realizację Soboru Watykańskiego II i podejmuje się “bez szczędzenia sił, odbudowy pełnej i widzialnej jedności chrześcijan". Wyznawców innych religii i niewierzących zapewnił, że Kościół pragnie kontynuować z nimi dialog “otwarty i szczery, poszukując prawdziwego dobra człowieka i społeczeństwa".
  • Po Mszy Benedykt XVI odwiedził siedzibę Kongregacji Nauki Wiary, na której czele stał od 23 lat i spotkał się z jej pracownikami. Nazajutrz pojechał do dotychczasowego mieszkania przy Piazza della Citta Leonida. Ponieważ do domu nie ma bezpośredniego dojazdu, kilkadziesiąt metrów przeszedł pieszo, pozdrawiając przechodniów i ściskając wyciągnięte dłonie.
  • Papież zatwierdził dotychczasowych szefów urzędów watykańskich. Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej pozostaje kard. Angelo Sodano, substytutem ds. ogólnych Sekretariatu Stanu - abp Leonardo Sandri, sekretarzem Sekretariatu Stanu ds. stosunków z państwami - abp Giovanni Lajolo. Abp Stanisław Dziwisz nadal będzie prefektem Domu Papieskiego, urzędu organizującego audiencje i spotkania z Papieżem.
  • Agonię Jana Pawła II Benedykt XVI nazwał “swoistą ostatnią Mszą" przez niego odprawianą. Podczas spotkania z Kolegium Kardynalskim, 22 kwietnia, w Sali Klementyńskiej Papież powiedział: “Bolesne wydarzenie jego śmierci, po okresie wielkich prób i cierpień, ukazało w rzeczywistości wymiar paschalny, jak on sam życzył sobie w Testamencie. Światłość i moc zmartwychwstałego Chrystusa promieniowało w Kościele z tej swoistej »ostatniej Mszy«, odprawionej przezeń w swej agonii, a która uwieńczyła słowem »Amen« życie ofiarowane całkowicie, za sprawą Niepokalanego Serca Maryi, za zbawienie świata". Papież po raz kolejny wezwał kardynałów do wspomagania jego posługi radą i współpracą, co odebrano jako zapowiedź większej kolegialności w rządzeniu Kościołem.
  • “Mam nadzieję" - powiedział Benedykt XVI, odpowiadając na pytanie prezesa KAI, kiedy Polacy mogą się spodziewać jego wizyty w Polsce. Przed sobotnią audiencją dla dziennikarzy w Auli Pawła VI Papież przyjął grupę przedstawicieli mediów włoskich. Na krótkie spotkanie zaproszono też szefa KAI, Marcina Przeciszewskiego. Tuż po wyborze rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Joaquín Navarro-Valls powiedział, że “być może pierwszą podróż apostolską Benedykt XVI odbędzie do Polski". Prezydent RP i Episkopat zapowiedzieli wystosowanie do Papieża oficjalnego zaproszenia. Źródła watykańskie twierdzą jednak, że do wizyty dojdzie najwcześniej po wyborach w naszym kraju.
  • Do podjęcia na nowo dialogu teologicznego z prawosławiem zaprosił Benedykta XVI ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, Bartłomiej I. “Nowy Papież, który jest znakomitym teologiem, doceni bogactwo teologii i duchowości naszego Kościoła i w efekcie będzie chciał współpracować z nim i wspierać dialog teologiczny" - czytamy w oświadczeniu duchowego przywódcy światowego prawosławia.

Kościół w świecie...

  • “Ciekawe, że w Azji wszyscy wyrażają uznanie dla rygoru doktrynalnego papieża Ratzingera - powiedział o. Bernardo Cervellera, dyrektor agencji informacyjnej AsiaNews". - Biskupi Filipin uważają, że dzięki śmiałym wypowiedziom będzie on bronił ubogich i domagał się sprawiedliwości w podzielonym świecie. (...) Muzułmanie w Indonezji cenią niezmienność opinii papieża i Kościoła katolickiego na takie tematy, jak życie, homoseksualizm, sprzeciw wobec aborcji i manipulacji embrionami. Buddyści koreańscy dostrzegają w jego wyraźnym określaniu tożsamości sposób na uwydatnienie dialogu i pokoju w świecie. (...) Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich zarządziło modlitwy za nowego papieża w kościołach oficjalnych; z kolei we wspólnotach podziemnych trwa radość, bo znane jest zaangażowanie Benedykta XVI na rzecz wolności religijnej".
  • Katolicy z rządzonej przez komunistów Korei Północnej przesłali gratulacje dla nowego papieża i zapewnili o modlitwie. Według oficjalnych danych, w liczącej 22 mln ludności Korei Północnej mieszka 3 tys. katolików. Wszelka działalność religijna jest ściśle kontrolowana przez władze.
  • Premier Chin, Wen Jiabao, zażądał od Papieża, by Watykan zerwał łączność z Tajwanem, bo tylko taki krok może otworzyć drogę do nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu państwami: “Watykan musi uznać, że na świecie są tylko jedne Chiny i że nie może mieszać się do chińskich spraw wewnętrznych". Żądania te ponawiane są od 30 lat, ale po raz pierwszy jeden z najwyższych przywódców chińskich wypowiedział je publicznie.
  • Episkopat hiszpański z przedstawicielami innych Kościołów i religii zaprotestował przeciwko projektowi ustawy przyznającej parom homoseksualnym prawa małżeństw. Oświadczono, że małżeństwo monogamiczne i heteroseksualne jest częścią tradycji judeo-chrześcijańskiej i innych tradycji religijnych, a prawa, które chce się przyznać innym rodzajom związków, różnych od małżeńskiego, nie powinny dotknąć tożsamości małżeństwa.
  • Komitet Centralny Światowej Rady Kościołów, największej na świecie organizacji ekumenicznej, wezwał Kościoły członkowskie, by upamiętniły 90. rocznicę ludobójstwa dokonanego przez Turcję na Ormianach. W apelu podkreślono, że trzeba publicznie uznać tę zbrodnię, a Turcja winna nauczyć się żyć z ciemną kartą swojej historii.

... i w Polsce

  • Prezydium Episkopatu Polski zadeklarowało gotowość do przyjęcia nauki i wskazań Benedykta XVI: “Kościół w Polsce przez stulecia był zawsze wierny Biskupowi Rzymu. (...) Po blisko 27 latach niezwykłego pontyfikatu jeszcze mocniej wierzymy, że Kościołem kieruje Duch Św. i to On wskazał, przez wybór Kardynałów, kolejnego następcę św. Piotra".
  • Polscy biskupi o nowym papieżu. “To człowiek do końca kochający Kościół, do końca mu oddany. Człowiek nieprzeciętny, konsekwentnie dążący do prawdy i jej obrony" - powiedział Prymas Polski, kard. Józef Glemp. “Wybitnie uzdolniony człowiek, o wielkiej wrażliwości duchowej, jeden z najwybitniejszych teologów na świecie, na pewno będzie kontynuował i twórczo rozwijał pontyfikat poprzednika" - przewiduje abp Józef Michalik, przewodniczący Episkopatu. Wiceprzewodniczący, abp Stanisław Gądecki, uważa, że “Polacy przyjmą lepiej niemieckiego papieża, aniżeli myślimy". “To szczególny znak Bożej Opatrzności, która pozwala, by wielki pontyfikat Jana Pawła II kontynuował człowiek, który był mu najbliższy w służbie Kościołowi" - mówi abp Tadeusz Gocłowski.
  • W posiadaniu IPN znajdują się nie tylko dokumenty, ale i taśmy z nagraniami rozmów tajnych współpracowników SB, którzy donosili na Karola Wojtyłę. Leon Kieres, prezes IPN, powiedział, że przesłuchał jedną z tych taśm i rozpoznał głos mówiącej na niej osoby. Kilka dni później Kieres zdecydowanie oświadczył, że zebrane materiały w żadnym przypadku nie dotyczą ks. Malińskiego.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 18/2005