Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Soborową konstytucję o Objawieniu Bożym w 40. rocznicę jej ogłoszenia przypomniał Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą “Anioł Pański" (6 listopada). “Kościół nie żyje sam z siebie, lecz Ewangelią i Ewangelia nadaje zawsze kierunek jego drodze" - stwierdził Papież. Konstytucja “Dei Verbum" wywarła “silny wpływ na dowartościowanie Słowa Bożego, co zapoczątkowało głęboką odnowę życia wspólnoty kościelnej, przede wszystkim w przepowiadaniu, w katechezie, teologii, duchowości i stosunkach ekumenicznych".
  • Środowa audiencja generalna: w ramach cyklu o liturgii Nieszporów Papież skomentował pierwszą część Psalmu 136. “Mamy tu zwięzłe przedstawienie głębokiej i międzyosobowej więzi, nawiązanej przez Stwórcę ze swoim stworzeniem. W ramach tego związku Bóg nie jawi się w Biblii jako niewzruszony i bezlitosny Pan ani jako ukryta i nieprzenikniona istota, podobna do fatum, z którego tajemniczą mocą nie ma nawet co walczyć. Ukazuje się On natomiast jako osoba, która miłuje swe stworzenia, czuwa nad nimi, towarzyszy ich marszowi przez dzieje i cierpi z powodu niewierności, jaką lud często odpowiada na Jego miłosierną i ojcowską miłość" - powiedział Benedykt XVI.
  • Papież nawiązał także do postaci św. Bazylego (IV wiek), jednego z Ojców Kościoła. Zaznaczył, że jego słowa o ateizmie i porządku świata pozostały aktualne: “W 300 lat po Chrystusie mówił on do tych, którzy oszukani przez ateizm, widzieli wszechświat pozbawiony przewodnika i porządku, jakby poddany przypadkowi". Tymczasem i dziś są tacy, którzy “oszukiwani przez ateizm próbują udowodnić, także w sposób naukowy, że wszystko jest pozbawione przewodnika i porządku, jak gdyby na łasce przypadku" - powiedział poza przygotowanym tekstem Benedykt XVI. Dodał: “Pan przez Pismo Święte budzi uśpiony rozum i mówi nam, że na początku było Słowo, które stworzyło wszystko, na początku był rozum, który wszystko stworzył, który stworzył ten inteligentny plan, jakim jest wszechświat, lecz również stworzył miłość".
  • Watykański dokument, zakazujący wyświęcania czynnych homoseksualistów, ukaże się 29 listopada. Instrukcja (datowana na 4 listopada i podpisana przez prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego) uzyskała aprobatę Benedykta XVI. Dokument liczy zaledwie osiem stron - ujawnił włoski dziennik “Il Giornale". Stwierdza się w nim jednoznacznie, że “Kościół nie może dopuścić do kapłaństwa tych, którzy praktykują homoseksualizm, mają głęboko zakorzenione tendencje homoseksualne bądź podzielają tzw. kulturę gejowską". Biskupi i przełożeni są zobowiązani czuwać, aby “przepisy te były wiernie przestrzegane".
  • Papież spotkał się z delegacją Światowej Federacji Luterańskiej. Na czele delegacji stał przewodniczący Federacji bp Mark Hanson oraz jej sekretarz generalny pastor Ishmael Noko. “Nasz dialog ma na celu nie tylko konieczną weryfikację recepcji pewnych sformułowań doktrynalnych naszych wspólnot, ale bardziej jeszcze stawienie czoła ogólnemu klimatowi niepewności w zakresie chrześcijańskich prawd i zasad etycznych, które do niedawna nie podlegały dyskusji" - powiedział Benedykt XVI.
  • Benedykt XVI przyjął na audiencji prezydenta Iraku Dżalala Talabaniego (10 listopada). Rozmowa trwała pół godziny. Po audiencji polityka przyjął kard. Angelo Sodano, a następnie prezydent spotkał się z biskupami chaldejskimi, obradującymi w Watykanie na specjalnym synodzie.
  • Niemieckie MSZ zaprzeczyło, jakoby Papież stracił ojczyste obywatelstwo. Wedle prawa federalnego obywatelstwo tracą ci, którzy ubiegają się o obywatelstwo innego kraju. Benedykt XVI nie ubiegał się o zmianę obywatelstwa, lecz został głową Kościoła, co automatycznie łączy się z przyjęciem obywatelstwa watykańskiego - wyjaśnił rzecznik ministerstwa.

Kościół w świecie...

  • 90 tys. chrześcijan rocznie ginie, a ponad 200 mln jest prześladowanych z powodu wiary - czytamy w dokumencie “Męczennicy 2005", opublikowanym przez ewangelicką agencję informacyjną “Idea" w Niemczech. Według raportu, opartego na badaniach organizacji “Open Doors", szczególnie brutalne represje dotknęły chrześcijan w Korei Północnej, Arabii Saudyjskiej, Laosie, Wietnamie, Iranie, Turkmenistanie, na Malediwach, w Bhutanie, Mianmarze i Chinach. “Modlitwa za uciskanych i prześladowanych chrześcijan stanowi najlepszy środek, jakim dysponujemy, aby zmienić ich sytuację. Bóg ma kontrolę nad władzą, również nad władzą, która go nie uznaje" - oświadczył ks. Paul C. Murdoch z Großsachsenheim k. Stuttgartu, przewodniczący grupy, która w ramach Niemieckiego Aliansu Ewangelicznego monitoruje przestrzeganie praw człowieka i wolności wyznania na świecie.
  • Także Departament Stanu USA - jak co roku - opublikował listę państw łamiących swobodę religijną. Na czele znalazły się: Chiny, Iran, Mianmar, Korea Północna, Wietnam, Erytrea, Sudan i Arabia Saudyjska. Raport ostro skrytykowała rosyjska Cerkiew, bowiem Rosja znalazła się w nim, obok Białorusi i Turcji, na liście państw, których ustawodawstwo dyskryminuje wyznawców religii mniejszościowych.
  • W związku z falą zamieszek we Francji tamtejsi biskupi potępili wszelką przemoc i wyrazili współczucie ofiarom. Hierarchowie, uczestniczący w obradach Episkopatu w Lourdes, podkreślili: “Trzeba przywrócić ład, choć same represje i sianie strachu nie są reakcją odpowiadającą dramatycznym napięciom drążącym nasze społeczeństwo". Biskupi zwrócili uwagę, że narasta niebezpieczeństwo tworzenia gett. Wezwali do przemyślenia tego, co dziś znaczą dla Francuzów hasła równości i braterstwa jako nieodzownego warunku wolności.

... i w Polsce

  • Krytyka PiS i PO, które nie potrafiły zbudować koalicji oraz konieczność naprawy państwa niszczonego przez korupcję - o tym m.in. mówili biskupi podczas Mszy w Święto Niepodległości. Abp Józef Michalik stwierdził: “Dojrzały polityk nie może się obrażać ani na wyborców, ani na naród, ani na Polskę. Nie może donosić na Ojczyznę ani do gazet, ani do sąsiadów, psuć jej opinii, straszyć Polakami w krajach ościennych. Tego czynić się nie godzi, to jest polityczny infantylizm, brak dojrzałości szkodzący Ojczyźnie". Biskup tarnowski Wiktor Skworc oświadczył: “Polsce potrzebny jest rząd większości. Lepiej by było, gdyby PiS stworzyło go z PO". Dodał, że “ludzie czują się zawiedzeni, oszukani i potraktowani rzeczowo. Użyto nas jak narzędzie, które miało pójść do urn i oddać głos".
  • Bp Marek Jędraszewski skrytykował władze Poznania za pozwolenie na “Marsz Równości" z udziałem homoseksualistów. “Zgoda na urządzanie imprez naruszających najbardziej podstawowe prawa Boskie dotyczące człowieka, uwłacza pamięci Jana Pawła II, który zechciał być obywatelem honorowym naszego miasta, jak również podważa wiarygodność zaproszenia wystosowanego do Benedykta XVI, aby do nas przybył" - podkreślił poznański biskup pomocniczy podczas homilii w poznańskiej Farze (11 listopada). Dodał, że nie wolno “zasłaniać się poprawnością polityczną ani prawem, które jest złe, wtedy, gdy pewne inicjatywy uderzają wprost w to, co o dobru człowieka i o godności człowieka mówi sam Bóg". Marsz ma odbyć się 19 listopada.
  • Tworzenia biur pośrednictwa pracy przy parafiach oraz wprowadzenie w archidiecezji krakowskiej nadzwyczajnych szafarzy Komunii - zapowiada abp Stanisław Dziwisz. Metropolita poinformował o tym na spotkaniu z biskupami pomocniczymi, dyrektorami wydziałów kurialnych, rektorami seminarium i PAT oraz 42 dziekanami (8 listopada). Abp Dziwisz przekonywał: “Choć nie mamy wpływu na rozwój gospodarczy, i do nas to nie należy, to jednak nie możemy być obojętni na losy innych". Z kolei przygotowywanie szafarzy mogłoby się rozpocząć w styczniu lub lutym przyszłego roku.
  • Nuncjusz poświęcił nową siedzibę “Więzi" przy ulicy Trębackiej 3. Podczas Mszy (10 listopada) członkowie redakcji modlili się o dar mądrości w odczytywaniu znaków czasu i szerzeniu wartości chrześcijańskich. Abp Józef Kowalczyk przypomniał w kazaniu, że środowisko “Więzi" charakteryzowała troska o osobę ludzką, duch chrześcijańskiego personalizmu, przybliżanie nauczania Soboru Watykańskiego II, a także dialog z ludźmi kultury i inteligencją. “Istnieje coś takiego jak genius loci, dlatego niechętnie opuszczaliśmy stare kąty przy ul. Kopernika - powiedział Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika. - Ale mamy nadzieję, że przeniesiemy w nowe miejsce naszą tożsamość, czyli ducha “Więziowego personalizmu".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 47/2005