Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Europa powinna stanowić wspólnotę nie tylko polityczną, ale i duchową - podkreślił Jan Paweł II, odbierając nadzwyczajną Międzynarodową Nagrodę Karola Wielkiego. Papież otrzymał odznaczenie za wkład w dzieło jedności naszego kontynentu. Przyjmując wyróżnienie (“w drodze wyjątku"), raz jeszcze przedstawił swą wizję zjednoczonej Europy. “Myślę o Europie bez egoistycznych nacjonalizmów (...), w której wielkie osiągnięcia nauki, gospodarki i dobrobytu społecznego nie będą nastawione na pozbawiony sensu konsumizm, lecz staną w służbie ludzi w potrzebie oraz solidarnej pomocy dla każdego z krajów. (...) Myślę o Europie, której jedność opiera się na prawdziwej wolności. Wolność wyznaniowa i swobody społeczne dojrzały jako szlachetne owoce na żyznej glebie chrześcijaństwa. Nie ma wolności bez odpowiedzialności: zarówno przed Bogiem, jak i przed ludźmi. (...) Myślę o Europie zjednoczonej dzięki zaangażowaniu młodych ludzi. Z jaką łatwością rozumie się młodzież między sobą, bez względu na istniejące geograficzne linie podziału! Ale jak może powstać młode pokolenie, wrażliwe na prawdę, na to, co piękne i szlachetne, za co opłaci się ponieść ofiarę, jeśli rodzina w Europie nie stanowi już trwałej instytucji, otwartej na życie i na bezinteresowną miłość? (...) Europa, jaka mi się marzy, to jedność polityczna, a jeszcze bardziej duchowa, w której chrześcijańscy politycy wszystkich krajów działają świadomi ludzkich bogactw, jakie niesie z sobą wiara" - mówił Papież.
  • W uroczystości, która odbyła się w Watykanie 24 marca, uczestniczyło ponad 200 osób, w tym przedstawiciele władz Akwizgranu (przyznających nagrodę) i rządu niemieckiego oraz niektórzy z dotychczasowych laureatów, m.in. Brat Roger oraz Bronisław Geremek.
  • Dzięki wkładowi wniesionemu w zwycięstwo nad komunizmem Jan Paweł II został uznany przez czytelników “Financial Timesa" - za najbardziej wpływowego Europejczyka ostatnich 25 lat. Na drugim miejscu znalazł się Michaił Gorbaczow. “Gorbaczow przyczynił się do położenia kresu sowieckiej hegemonii, majsterkując przy systemie, który nie nadawał się do naprawy. (...) To jednak nie Gorbaczow, lecz Jan Paweł II był pierwszoplanowym inspiratorem wielkich zmian na kontynencie europejskim" - napisał w komentarzu Stefan Wagstyl. Publicysta gazety ceni Papieża m.in. za to, że “głosił w świecie przesłanie o sprawiedliwości społecznej i nigdy nie wahał się przed powiedzeniem prawdy, nawet niewygodnej".
  • Watykan potępił zabicie przez Izraelczyków szejka Ahmeda Jasina, przywódcę Hamasu. Rzecznik Stolicy Apostolskiej podkreślił, że “był to ze strony Izraela akt przemocy, dla którego nie ma usprawiedliwienia w państwie prawa". Trwały pokój na Bliskim Wschodzie nie może być owocem “pokazu siły", lecz przede wszystkim, jak mówi Jan Paweł II, “owocem działania moralnego i prawnego" - stwierdził Joaquín Navarro-Valls.
  • Nigdy nie będziemy wystarczająco święci, aby nie potrzebować tego sakramentalnego oczyszczenia - powiedział Jan Paweł II do uczestników dorocznego kursu dla spowiedników, zorganizowanego przez Penitencjarię Apostolską. Papież przypomniał, że spowiedź “jest sakramentem przebaczenia i łaski, spotkaniem, które odradza i uświęca".

Kościół w świecie...

  • Biskupi Mozambiku bronią zakonnic ze zgromadzenia kombonianek oskarżonych przez media o handel ludzkimi organami. “Wszystkie te oszczerstwa mają na celu dyskredytację zaangażowania sióstr" - powiedział abp Tomé Makweliha z Nampuli. Nieco wcześniej same zakonnice, opiekujące się dziećmi ulicy, ujawniły działanie w tym kraju międzynarodowej sieci handlarzy ludzkimi organami, których dawcami są bezdomne dzieci.
  • Kolejnemu Kościołowi w USA, tym razem metodystycznemu, grozi rozłam z powodu posługi duchownych jawnie deklarujących się jako homoseksualiści. Sąd kościelny orzekł, że pastorka Karen Dammann nie łamie prawa kościelnego i nauczania chrześcijańskiego żyjąc w jawnym homoseksualnym związku. Wobec krytyki orzeczenia przez wiele środowisk metodystycznych biskupi oświadczyli, że decyzja sądu nie zmienia ich negatywnego stanowiska wobec ordynacji aktywnych homoseksualistów zawartego w metodystycznej “Księdze dyscypliny". Sprawą zajmie się w przyszłym miesiącu Generalna Konferencja, najwyższe ciało ustawodawcze tego Kościoła.
  • Sąd Najwyższy USA odbył pierwsze posiedzenie w sprawie zgodności z konstytucją odwołania do Boga w Deklaracji Lojalności, którą składają uczniowie amerykańskich szkół. Sprawę wniósł prawnik-ateista, twierdząc, że słowa “przed Bogiem" są sprzeczne z konstytucyjną gwarancją wolności religijnej. Słowa proponuje zastąpić frazą “przed zapierającą dech w piersiach mocą". Na razie sędziowie - czytamy w “USA Today" - sugerują, że prawnikowi trudno będzie wygrać tę sprawę. Jeden z nich przypomniał, że żaden uczeń - zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego z 1943 r. - nie jest zobowiązany do wypowiadania słów “przed Bogiem".

... i w Polsce

  • Metropolita Cyryl, przewodniczący wydziału zewnętrznych stosunków kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, spotkał się z kard. Józefem Glempem (27 marca). Metropolicie smoleńskiemu i kalinigradzkiemu towarzyszył metropolita Sawa, zwierzchnik autokefalicznej Cerkwi w Polsce. Hierarchowie nie rozmawiali o ewentualnym spotkaniu patriarchy Aleksego II i Jana Pawła II w 2005 r. w Warszawie. Jeśli Świątynia Opatrzności Bożej będzie gotowa wtedy do poświęcenia, Prymas zadeklarował, że zaprosi na tę uroczystość wielu gości, a “sam zaproszony zdecyduje, czy przybędzie czy nie". Stosunki między oboma Kościołami lokalnymi kard. Glemp określił jako “otwarte m.in. ze względu na kontakty z Unią Europejską, do której Rosja wcześniej czy później też wejdzie".
  • Nowy przewodniczący Episkopatu jest “zdecydowanym przeciwnikiem przywilejów dla Kościoła, np. ulg celnych, gdyż one rodzą falę podejrzeń, nieufności i oskarżeń". W wywiadzie dla KAI abp Józef Michalik stwierdził, że “wszyscy w Kościele, także pracujący w jego strukturach świeccy, kapłani i biskupi winni mieć odwagę przyjęcia postawy ubóstwa", bowiem “Kościół ubogi zyskuje dodatkową zewnętrzną wiarygodność". Pytany o problemy z Radiem Maryja zasugerował, że rozgłośnia powinna przyjąć asystenta kościelnego mianowanego przez Episkopat.
  • Należy zmniejszyć częstotliwość zebrań plenarnych Episkopatu - uważa nowy wiceprzewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki. Jego zdaniem działania Konferencji będą wtedy skuteczniejsze. “Nie jest to skądinąd postulat zupełnie nowy i oryginalny, ale z pewnością do podjęcia »od zaraz«" - podkreślił abp Gądecki.
  • Ingresy nowych biskupów - Jana Tyrawy w Bydgoszczy i Ignacego Deca w Świdnicy - odbyły się w niedzielę, 28 marca (zobacz artykuł obok).
  • Nowe władze Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP wybrano na dorocznym Synodzie, obradującym w Żychlinie koło Konina (27-28 marca). Prezesem pozostał dr Witold Brodziński, wiceprezesem jest z urzędu biskup Kościoła ks. Marek Izdebski. Radcą duchownym został ks. Mirosław Jelinek, zaś radcami świeckimi wybrano Bogusława Buresza i Wierę Rumocką. Konsystorz jest organem wykonawczym Synodu. Kadencja pięciu członków trwa trzy lata. Do ich obowiązków należy m.in. zarządzanie bieżącą działalnością Kościoła.
  • Cystersi ze Szczyrzyca w Małopolsce - razem z Browarem Belgia - wprowadzą na rynek pierwsze piwo klasztorne w Polsce. Piwo, warzone według starej receptury, nazywa się Foster.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 14/2004