Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • O konieczności zachowywania Bożych przykazań przypomniał Jan Paweł II podczas środowej audiencji ogólnej w Auli Pawła VI. Papież powrócił do rozpoczętego w ubiegłym roku cyklu rozważań o roli Nieszporów w modlitwie Kościoła. Tym razem komentował fragment Psalmu 119. “»Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce«. Człowiek wkracza na często mroczną drogę życia, gdy oto nagle przez ciemności przedziera się blask Słowa Bożego" - powiedział Papież i przypomniał, że “siłą wierzącego jest spokój sumienia; źródłem pogody jest jego stałość w posłuszeństwie wobec przykazań Bożych".
  • Papież przyjechał z letniej rezydencji w Castel Gandolfo, w której przebywa od 17 lipca (audiencja miała się odbyć na dziedzińcu pałacu papieskiego; przeniesiono ją do Watykanu ze względu na dużą liczbę pielgrzymów).
  • “Chrześcijaństwo nie jest tylko masowym ruchem, ale wspólną drogą, którą musimy podążać także pod prąd" - powiedział w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej kard. Joseph Ratzinger. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary mówił o “zmęczeniu Europejczyków", którym brak wiary w przyszłość oraz w siłę wartości powstałych na ich kontynencie. Hierarcha skrytykował brak odniesienia do chrześcijańskich korzeni w konstytucji europejskiej. “Mamy do czynienia z ideologią laicką, która zakłada, że historyczne fakty nie powinny być elementem współczesnej świadomości. (...) religię chce się zamknąć w sferze prywatnej i tak właśnie pojmowany jest absolutny pluralizm. Ale przypomnijmy, że tak szeroki pluralizm mógł wyrosnąć wyłącznie w obrębie kultury o korzeniach chrześcijańskich. Nieobecny jest np. w wizji świata opartej na Koranie" - powiedział kard. Ratzinger.
  • Mówił także o “dwóch sprzecznych interpretacjach" Soboru Watykańskiego II. Interpretacja poprawna traktuje soborowe dokumenty jako wiążące dla teraźniejszości, natomiast fałszywa głosi, że “dokumenty soborowe są uważane za owoc kompromisu na ówczesnym etapie życia Kościoła". Kardynał wypowiedział się także na temat polskiego katolicyzmu: “Nie znam dokładnie problemów polskiego duszpasterstwa, ale ważne jest, aby polski katolicyzm, tak mocny życiem wiary, miał także siłę intelektualną, która podejmuje dialog z wszystkimi nurtami współczesnej myśli. Chciałbym, aby polski katolicyzm, nacechowany siłą wiary i siłą intelektu, odegrał ważną rolę także poza Polską, w kontekście europejskim".

Kościół w świecie...

  • Ponad 100 liderów domowych wspólnot chrześcijańskich aresztowały służby bezpieczeństwa w Regionie Autonomicznym Xinjiang w zachodnich Chinach. Przywódców, którzy przybyli na rekolekcje, oskarżono o zorganizowanie nielegalnego zgromadzenia. “Chińskie władze przekonują, że ich obywatele cieszą się wolnością religijną, ale takie wydarzenia, jak i setki podobnych, dowodzą, że to farsa" - powiedział Todd Nettleton, przedstawiciel organizacji “Głos Męczenników", monitorującej prześladowania chrześcijan na świecie.
  • “Zwierzchnicy Kościołów w Zimbabwe, którzy milczą w obliczu łamania praw człowieka przez reżim prezydenta Roberta Mugabe, dopuszczają się zdrady Chrystusa" - powiedział abp Bulawayo P. Ncube. Hierarcha z Zimbabwe przyjechał do Londynu, aby promować nową organizację walczącą o prawa człowieka w jego kraju. “Ci, którzy nie protestują przeciw przemocy, politycznym represjom i klęsce głodu w Zimbabwe, działają na korzyść Mugabe" - podkreślił.
  • Kościół katolicki w Czechach nie będzie domagał się od władz zwrotu własności kościelnej, zagrabionej w czasach komunizmu. Biskupi chcą negocjować wypłatę odszkodowań. Zwrot własności był jedną z głównych przyczyn napięć między Kościołem a rządem, przeszkadzając - zdaniem władz - w uregulowaniu stosunków Republiki Czeskiej ze Stolicą Apostolską.
  • Senat Berlina zapowiedział wprowadzenie zakazu noszenia widocznych symboli religijnych przez funkcjonariuszy publicznych. Wyjątkiem mają być księża katoliccy, którzy na lekcje religii nadal będą przychodzić w sutannach. Kościoły katolicki i ewangelicki skrytykowały projekt jako sprzeczny z konstytucją. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, Berlin będzie pierwszym z niemieckich krajów związkowych, który wprowadzi taki zakaz. Od kwietnia w Dolnej Saksonii i Badenii-Wirtembergii obowiązuje zakaz noszenia w szkołach publicznych chust islamskich.
  • We Włoszech coraz głośniej mówi się o rozwoju sekt satanistycznych, wśród których kwitnie rynek konsekrowanych Hostii. Ks. Aldo Bounaiuto, kierujący ośrodkiem pomocy dla młodzieży usiłującej uwolnić się od satanizmu, powiedział, że za Hostię płaci się “od 50 do 800 euro w zależności od jej wielkości, znaczenia świątyni, z której pochodzi, i osoby, która dokonała konsekracji". Im świątynia leży bliżej Watykanu, tym Hostia jest droższa. “Istnieją nawet sekty, w których obrzędy sprawowane są przez byłych księży" - ostrzega Bounaiuto.

... i w Polsce

  • Liczące 66 tomów akta związane m.in. ze sprawą zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki przekazał Instytutowi Pamięci Narodowej minister spraw wewnętrznych i administracji (23 lipca). Odnalezione w archiwach KG Policji dokumenty to głównie materiały operacyjne milicji, które mogą zawierać nieznane dotąd informacje dotyczące istnienia grupy przestępczej w strukturach MSW, odpowiedzialnej m.in. za morderstwo ks. Popiełuszki, podpalenie samochodu abp. Henryka Gulbinowicza czy przestępstwa popełnione na szkodę ks. Andrzeja Bardeckiego. Jak podkreślił szef pionu śledczego IPN, prof. Witold Kulesza, funkcjonariusze nie mogli popełnić tych przestępstw na własną rękę. Nie wiadomo, czy na początku lat 90. grupa policjantów prowadzących śledztwo w sprawie generałów SB Władysława Ciastonia i Zenona Płatka zidentyfikowała winnych “sprawstwa kierowniczego" zabójstwa ks. Popiełuszki. Z pobieżnej analizy dokonanej przez prezesa IPN, prof. Leona Kieresa, i prof. Kuleszę wynika, że grupa gwałtownie zaniechała czynności. Czy było to działanie celowe, mające na celu ochronę sprawców zbrodni? Na to pytanie ma odpowiedzieć śledztwo IPN.
  • Sąd Rejonowy w Inowrocławiu zawiesił postępowanie egzekucyjne wobec Archidiecezji Gdańskiej związane z długami kościelnego wydawnictwa Stella Maris. Tym samym nie doszło do zaplanowanej sprzedaży czterech samochodów kurii, m.in. limuzyny metropolity. Archidiecezja poskarżyła się na komornika Sądowi Rejonowemu w Inowrocławiu, a ten wstrzymał licytację do czasu rozpatrzenia skargi. Kuria ma pretensje do komornika, m.in. o to, że w maju zajął i chciał zlicytować obraz Mariana Mokwy i gdańską barokową szafę (kuria porozumiała się wtedy z wierzycielami). Długi gdańskiego Kościoła wynoszą - według nieoficjalnych informacji - co najmniej 20 mln złotych. Prokuratura podejrzewa, że w Stella Maris “wyprano" 60 mln złotych (przedsiębiorcy kupowali tam fałszywe faktury). Śledztwo obejmuje 25 podejrzanych.
  • “Służba w policji wymaga roztropności, rozwagi i stanowczości" - powiedział krajowy duszpasterz policji, bp Marian Duś, podczas Mszy w warszawskiej bazylice Św. Krzyża (25 lipca). Liturgię sprawowano w 85. rocznicę powołania policji w Polsce. Biskup wezwał do modlitwy o ducha męstwa dla policjantów, a także o rozwagę w czasie trudnych i stresujących akcji, aby “niewinni nie ginęli od policyjnych kul".
  • 42-letnia Ewa Kusz została przewodniczącą Światowej Konferencji Instytutów Świeckich. Wyboru dokonano 23 lipca w Częstochowie na zakończenie zebrania plenernego Konferencji (wcześniej obradował tam VIII. Światowy Kongres Instytutów Świeckich). Ewa Kusz jest psychologiem, absolwentką Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie oraz dyrektorem Wydawnictwa Światło-Życie. W styczniu została główną odpowiedzialną Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Wiele członkiń założonego przez ks. Franciszka Blachnickiego Instytutu pracuje w centrach Ruchu Światło-Życie oraz angażuje się w działalność Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, pomagając uzależnionym od alkoholu. Z ich inicjatywy w Lublinie powstała grupa “Odwaga", wspierająca osoby o skłonnościach homoseksualnych, pragnące uczestniczyć w życiu Kościoła.
  • Członkowie instytutów świeckich składają śluby, jednak żyją jak świeccy. Nie noszą oznak konsekracji i - najczęściej - nie ujawniają faktu przynależności do instytutów. Na świecie działa 214 instytutów świeckich.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 31/2004