Kronika religijna (12-18 II)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Wszystkich terminalnie i nieuleczalnie chorych powierzył Benedykt XVI opiece Maryi. Papież przybył do Bazyliki św. Piotra pod koniec Mszy odprawianej na zakończenie XV Światowego Dnia Chorego (11 lutego). Zachęcił, aby dotkniętym chorobą dać odczuć "materialną i duchową bliskość całej wspólnoty chrześcijańskiej". "Na uznanie zatem zasługują ci, którzy cierpliwie i z miłością oddają na służbę im swe zawodowe kompetencje i ludzkie ciepło. Myślę tu o lekarzach, pielęgniarzach, pracownikach służby zdrowia, wolontariuszach, zakonnicach i zakonnikach" - podkreślił Papież.
  • Przeżywajmy Wielki Post jako czas "eucharystyczny", w którym uczymy się szerzyć miłość Jezusa "w otaczającym nas świecie każdym gestem i słowem" - zaapelował Benedykt XVI w orędziu na Wielki Post. Tematem są słowa z Ewangelii św. Jana: "Będą patrzeć na Tego, którego przebili" (19, 37). Papież wezwał, aby otworzyć "serca na innych i rozpoznawać rany zadane godności istoty ludzkiej". Przypomniał, że kontemplowanie Chrystusa "każe nam w szczególności zwalczać wszelkie formy pogardy dla życia i wykorzystywania człowieka oraz wspierać tak liczne osoby, które przeżywają dramat samotności i opuszczenia". Nawiązując do wielkopostnego hasła, napisał: "Patrzymy na Chrystusa przebitego na krzyżu! On jest najbardziej wstrząsającym objawieniem miłości Boga (...). Na krzyżu sam Bóg żebrze o miłość swojego stworzenia - jest spragniony miłości każdego z nas".
  • Przy okazji prezentacji orędzia przewodniczący Papieskiej Rady "Cor Unum", abp Paul Josef Cordes, pochwalił działalność filantropijną dwóch miliarderów: Billa Gatesa i Warrena Buffeta.
  • Środowa audiencja generalna: katechezę, kończącą cykl o pierwszych świadkach chrześcijaństwa, Papież poświęcił roli kobiet. "Dzieje chrześcijaństwa mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej, gdyby nie wielkoduszny wkład wielu kobiet" - podkreślił. Przemawiając po polsku, Papież odwołał się do obchodzonego w tym dniu liturgicznego wspomnienia świętych Cyryla i Metodego: "Za ich wstawiennictwem prośmy Boga, by narody europejskie, coraz bardziej świadome swych chrześcijańskich korzeni, trwały w jedności, otwierając się na Chrystusa i Jego Ewangelię".
  • Ukazało się "Annuario Pontificio 2007", czyli Rocznik Papieski z zebranymi pod koniec 2005 r. danymi o Kościele. Liczba katolików na świecie wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem z 1098 milionów do prawie 1115 milionów, czyli o 1,5 proc., ale ich odsetek w stosunku do ludności świata pozostał taki sam (17,2 proc.). Największy procentowo przyrost katolików zanotowała Afryka - o 3,1 proc., podczas gdy wzrost ludności nie przekroczył tam 2,5 proc. W Europie nieznacznie wzrasta liczba katolików przy prawie niezmiennym stanie zaludnienia. Liczba księży na świecie wzrosła o 0,13 proc. i wynosi 406 411. Najwięcej kapłanów przybyło w Azji i Afryce (wzrost o 3,8 i 3,55 proc.), podczas gdy w Europie i Ameryce zanotowano spadek o 0,1 proc.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Kościół w Portugalii zszokowany wynikami referendum w sprawie aborcji: blisko 60 proc. głosujących poparło projekt socjalistycznego rządu, aby nie karać za aborcję w pierwszych dziesięciu tygodniach ciąży. Ponieważ do urn poszła mniej niż połowa uprawnionych, referendum jest nieważne. Abp Jorge Ortiga, przewodniczący Episkopatu Portugalii, zapowiedział: "Kościół będzie nadal ustawicznie prowadził pracę nad oświecaniem sumień, ucząc opowiadać się za ludzkim życiem, a przeciw kulturze śmierci".
  • Ciężkie czasy dla Kościoła podziemnego w chińskiej diecezji Xiwanzi. Z inicjatywy reżimowego Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich policja rewiduje mieszkania katolików w poszukiwaniu księży. Świeccy, którzy nie chcą wydać duszpasterzy, zwalniani są z pracy, otrzymują zakaz prowadzenia działalności gospodarczej lub trafiają do więzień. Do połowy lutego dwóch biskupów, dwóch księży i dwudziestu świeckich z diecezji Xiwanzi znalazło się w areszcie.
  • Biskupi Słowacji powołali Radę ds. Interpretacji Historii Kościoła. Zakres prac ma być szerszy niż w badających akta bezpieki komisjach historycznych w Polsce czy Czechach. Rada, kierowana przez bp. Viliama Judáka z Nitry, ma zajmować się również innymi okresami historii.
  • Powstała komisja historyczna w Rumuńskim Kościele Prawosławnym. Jego rzecznik Costel Stolica powiedział, że w ostatnich latach pod adresem Kościoła padło "zbyt wiele poważnych oskarżeń, w większości bezpodstawnych". Patriarchat skrytykował opublikowany niedawno raport ponad trzydziestu historyków, którzy wskazali wprawdzie na prześladowania w czasach komunizmu tysięcy duchownych różnych wyznań, ale wytknęli prawosławnym hierarchom, na czele z obecnym patriarchą Teoktystem, milczenie wobec burzenia świątyń, a także współpracę niektórych duchownych z policją polityczną Securitate.
  • Polacy zostali mistrzami Europy w piłce nożnej księży. W finale w Sarajewie pokonali po rzutach karnych kapłanów chorwackich.

...I W POLSCE

  • Teczka przewodniczącego Episkopatu: abp Józef Michalik został w 1975 r. zarejestrowany jako tajny współpracownik SB o pseudonimie "Zefir". W aktach nie ma podpisanego zobowiązania do współpracy, raportów ani pokwitowań. Bezpieka wyrejestrowała księdza ze spisu agentów w 1978 r. W komunikacie biura prasowego Episkopatu czytamy: "Brak jakichkolwiek materiałów nie pozwala na szersze zajęcie się tą sprawą. W tej sytuacji jakiekolwiek rozważania dotyczące świadomej czy nieświadomej współpracy bądź jej szkodliwości są bezprzedmiotowe. Z punktu widzenia formalnoprawnego nie ma w tej sprawie podstaw do stwierdzenia rzeczywistej współpracy".
  • Teczkę, na którą trafiła Kościelna Komisja Historyczna, postanowił upublicznić sam abp Michalik. Udzielił on obszernych wywiadów dla TVP i KAI (15 lutego). Zaskoczony wynikiem kwerendy zaprzeczył, aby kiedykolwiek był świadomym konfidentem. Zapewnił, że nigdy nie był nawet nakłaniany do współpracy. Prawdopodobnie trafił na listę agentów, gdy w 1975 r. do bezpieki dotarły plotki o jego rzekomym konflikcie z biskupem łomżyńskim. Abp Michalik zaznaczył, że przebacza oficerowi SB, który dokonał wpisu.
  • Abp Stanisław Wielgus złożył do Sądu Lustracyjnego w Warszawie wniosek o autolustrację (13 lutego). Marek Małecki, adwokat byłego metropolity warszawskiego, ujawnił, że hierarcha wystąpił nie tylko jako biskup, lecz również jako naukowiec, były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i wielki kanclerz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. "Aby sąd lustracyjny uznał człowieka za współpracownika tajnych służb PRL, muszą być spełnione określone przesłanki. W przypadku abp. Wielgusa wspomniane przesłanki nie występują: nie było ani tajnej, ani świadomej współpracy" - podkreślił Małecki.
  • Beatyfikacja o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela zgromadzenia księży marianów, odbędzie się 16 września w Licheniu. Uroczystości przewodniczyć będzie kard. Tarcisio Bertone, watykański sekretarz stanu - poinformowali marianie na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie. Papczyński, założyciel pierwszego rdzennie polskiego zgromadzenia męskiego, urodził się w 1631 r. Wstąpił do pijarów. Zasłynął jako wykładowca, kaznodzieja i spowiednik, ale popadł w konflikt z przełożonymi, którym zarzucał niewierność regule. W 1670 r. zwolniony ze ślubów wieczystych, w następnym roku przywdział biały habit na cześć Niepokalanego Poczęcia Maryi. Opracował regułę nowego zgromadzenia, którego pierwszy dom założył w Puszczy Korabiewskiej. Bp Jacek Święcicki w 1673 r. zaaprobował wspólnotę, która miała szerzyć cześć Maryi Niepokalanej, modlić się za dusze czyśćcowe i pomagać proboszczom. Pod koniec życia o. Papczyński uzyskał dla marianów aprobatę papieską. Zmarł 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii. Obecnie zgromadzenie liczy niespełna 600 księży, braci i tzw. mężów stowarzyszonych w kilkunastu krajach.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2007