KRONIKA

7 – 10 sierpnia

12.08.2012

Czyta się kilka minut

W katastrofie smoleńskiej nie zginęli przedstawiciele jednego tylko nurtu politycznego. W tej sprawie trzeba lać oliwę na wzburzone morze, nie zaś dolewać jej do ognia. (Abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zapytany przez KAI o prawicowe teorie dot. przyczyn katastrofy, 6 sierpnia 2012 r.)


W rozmowie z KAI przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik przyznał, że pozostaje pod wrażeniem pism patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla, który 16 sierpnia przyjeżdża do Polski. „Odnajduję tu wiele myśli bliźniaczych wobec refleksji Jana Pawła II i Benedykta XVI. To dowód na to, że katolicy i prawosławni czerpią z tego samego źródła, czyli z Ewangelii i Tradycji” – powiedział hierarcha. Opublikowany 6 sierpnia wywiad zawiera m.in. opinie przewodniczącego KEP nt. apelu o pojednanie, który podpisze on w Warszawie wspólnie ze zwierzchnikiem rosyjskiego prawosławia („Jestem absolutnie przekonany, że na obecnym etapie nie możemy tego kroku nie uczynić”), a także zdecydowaną krytykę zwolenników teorii spiskowych, dotyczących katastrofy smoleńskiej. „Odkrywanie wartości duchowych drugiego człowieka: prawosławnego, protestanta, katolika, żyda czy nawet muzułmanina, a także niewierzącego czy szukającego wiary, jest największą przygodą mojego życia” – zadeklarował na koniec rozmowy abp Michalik.


7 sierpnia zmarł Wojciech Wieczorek, dziennikarz i publicysta, b. redaktor naczelny miesięcznika „Więź”. Wieczorek był związany z „Więzią” od 1958 r. jako, kolejno: sekretarz redakcji, zastępca redaktora naczelnego, a w latach 1981–89 naczelny pisma. Na przełomie lat 80. i 90. był ostatnim ambasadorem RP w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Był jednym z organizatorów i członków władz Fundacji Krzyżowej.


Przeprowadzone przez Instytut Gallupa badania dotyczące religijności na świecie wykazały, że za osoby wierzące uważa się 59 proc. mieszkańców naszej planety. 23 proc. ankietowanych definiuje się jako niewierzący, a dalsze 13 proc. – jako zdeklarowani ateiści. Do państw, w których odsetek wierzących przekracza 90 proc., zaliczają się: Ghana, Nigeria, Armenia, Fidżi i Macedonia. Z kolei największy odsetek ateistów zanotowano w Chinach (47 proc.), Japonii, Czechach oraz we Francji. W ciągu ostatnich 6 lat największy spadek religijności wystąpił w Irlandii. O 4 proc. spadł również odsetek wierzących w Polsce (obecnie wynosi 81 proc.). Ponaddwukrotnie wzrosła nad Wisłą liczba zdeklarowanych ateistów, choć nadal stanowią oni tylko 5 proc. ogółu ludności. Na 57 przebadanych przez Instytut Gallupa krajów, Polska zajmuje pod względem religijności 19. miejsce.


W ostatnich dniach w Syrii doszło do wzrostu napięcia na tle religijnym. Celem ataków coraz częściej stają się chrześcijanie. Kolejny raz napadnięty został katolicki klasztor Deir Mar Musa, będący symbolem współpracy i dialogu z muzułmanami. Tymczasem o nieprzyłączanie się do walki zaapelowali do syryjskich chrześcijan ich zwierzchnicy różnych denominacji. Stwierdzili, że nie można dopuścić do tego, by na „polu walki pojawiła się kolejna antagonistyczna grupa, utożsamiania z wyznawcami Chrystusa, co mogłoby stać się zarzewiem konfliktu religijnego”. Zaangażowany w dialog z islamem włoski jezuita i znawca spraw syryjskich Paolo Dall’Oglio zaapelował do ONZ o interwencję zbrojną (patrz str. 23 – red.).


Agencje donoszą o śmierci jednej z nielicznych na świecie pustelniczek – rekluz, które zobowiązują się do nie kontaktowania się z innymi zakonnicami. Matka Christina, która zmarła w Grecji w wieku 87 lat, większość życia spędziła zamurowana w celi. Swoją radykalną formą pobożności budziła wielki szacunek ludności. Mimo fizycznej izolacji od świata zewnętrznego, nie zerwała kontaktu z ludźmi – codziennie przychodziło do niej wiele osób, którym przez małe okienko klauzury udzielała porad duchowych i praktycznych. Zanim postanowiła wieść życie rekluzy, matka Christina przez pewien czas mieszkała w Jerozolimie w pustelni na Górze Synaj.


14 i 15 sierpnia w Krakowie odbędzie się kolejna edycja festiwalu Cracovia Sacra. Wśród niedostępnych na co dzień wnętrz sakralnych, które otworzą wtedy swoje podwoje dla zwiedzających, będzie klasztor ss. benedyktynek w Staniątkach pod Krakowem. Mniszki zapraszają do zwiedzania (za klauzurą) kapitularza oraz dawnej celi aptecznej z barokową polichromią z XVII w., obejrzenia filmu o Hildegardzie z Bingen oraz na koncerty europejskich pieśni i poezji maryjnych. Więcej informacji na stronie www.krakow.pl


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 34/2012