KRONIKA

17 – 23 lipca

30.07.2012

Czyta się kilka minut

Za życiem są nie tylko „katolickie oszołomy”. (Brygida Grysiak, dziennikarka, autorka książki o aborcji, podczas 25. Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej, 27 lipca 2012 r.)


Między 28 a 31 lipca trwał w Kostrzynie nad Odrą pierwszy Kongres Nowej Ewangelizacji (piszą o nim w tym numerze „TP” bp Grzegorz Ryś i Stanisław Zasada). Równolegle rozpoczął się 13. Przystanek Jezus, organizowany w czasie festiwalu rockowego Przystanek Woodstock. „Kościół nie może być nieobecny w miejscu, gdzie gromadzi się największa reprezentacja polskiej młodzieży – mówi o tej akcji ks. Artur Gondarski z Biura Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. – Młodzi przyjeżdżający na Przystanek Woodstock pochodzą z rodzin, w których zostali ochrzczeni, przystąpili do pierwszej komunii i bierzmowania, ale później już niekoniecznie ich drogi do Kościoła były wydeptywane. Chcemy tym młodym ludziom towarzyszyć”.


W Filadelfii zapadł pierwszy w USA wyrok ws. ukrywania przypadków molestowania seksualnego w Kościele. Ks. William Lynn, bezpośredni zwierzchnik kleru w miejscowej archidiecezji, został uznany winnym m.in. zastraszania jednej z ofiar molestowania i zatajania przestępstw seksualnych duchownych, o których wiedział, iż miały miejsce. Lynnowi grozi od 3 do 6 lat więzienia. Orzekająca w jego sprawie sędzia Teresa Sarmina stwierdziła, że oskarżony dopuścił, aby „potwory w strojach duchownych niszczyły dusze dzieci”. Po ogłoszeniu kościelne władze Filadelfii ponownie zobowiązały się do maksymalnej ochrony dzieci i opieki nad ofiarami pedofilii.


Obraz „Madonna pod jodłami” Łukasza Cranacha Starszego, zaginiony tuż po wojnie i odnaleziony niedawno w Szwajcarii, został 27 lipca zwrócony Kościołowi. Dzieło niemieckiego mistrza Renesansu powstało w 1510 r. na zamówienie biskupa wrocławskiego. Uroczystość jego przekazania odbyła się w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Za pomoc w odzyskaniu obrazu bp Andrzej Siezieniewski dziękował min. Radosławowi Sikorskiemu i ambasadorowi Szwajcarii. Po konserwacji obraz zostanie we Wrocławiu udostępniony publiczności.


Trochę się buntuję, kiedy słyszę, że dzisiaj trzeba odwagi, żeby mówić o tym, że się wierzy w Chrystusa. (...) To w gruncie rzeczy bardzo proste, dlatego, że to jest prawda – stwierdziła Brygida Grysiak, dziennikarka TVN, gość 25. Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej (22-28 lipca). Grysiak – autorka książki „Wybieram życie” portretującej losy kobiet, które – mimo trudnej sytuacji życiowej – zdecydowały się na urodzenie dziecka – mówiła w czasie spotkania o tym, że aborcji nie chce dokonywać także wiele niewierzących kobiet. „Katolicy nie powinni się bać wyrażać swoich poglądów, bo tak naprawdę jest ich wielu. (...) Najpiękniejsze jest w tym wszystkim, że idziemy po tej słonecznej stronie” – stwierdziła. W Kalwarii Pacławskiej na pytania młodzieży odpowiadali również m.in. aktorka Anna Seniuk i muzyk Paweł Kukiz.


Ruszyły letnie pielgrzymki na Jasną Górę. Ponad 500 kilometrów mają do pokonania uczestnicy pielgrzymki szczecińskiej. Fundacja Kapucyńska przygotowuje do wymarszu w Warszawie grupę ok. 20 bezdomnych. W ubiegłym tygodniu do Częstochowy zdążali m.in. podhalańscy górale i rowerzyści z Gdańska. „Do dziś nie zmieniłem zdania o pieszych pielgrzymkach – powiedział KAI jeden z uczestników wyprawy gdańskiej. – Chodzi jednak o ten czas urlopu. Poświęcenie 21 dni sprawia, że dla rodziny pozostaje bardzo mało. Sześciodniowa pielgrzymka rowerowa to coś wspaniałego”.


1,5 tys. litrów krwi udało się zebrać Caritas podczas prowadzonej od lutego akcji promocji krwiodawstwa „Podaruj kroplę miłości”. Jak dotąd krew oddało ok. 3300 osób z 27 diecezji w Polsce. Kampania właśnie osiągnęła półmetek. Tymczasem 28 lipca już po raz szósty do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach przyjechali honorowi dawcy krwi i szpiku kostnego. Ich pielgrzymka została wpisana do programu obchodów 10-lecia konsekracji świątyni. Wakacje to czas szczególnego zapotrzebowania na krew, ze względu na zwiększoną liczbę wypadków. Organizatorzy akcji przekonują, że dzielenie się z drugim krwią jest „współczesnym darem miłosierdzia” i „darem z siebie, który ratuje życie drugiemu człowiekowi, a w innych ożywia wiarę i nadzieję”. Informacje o kampanii „Podaruj kroplę miłości” można znaleźć na stronie www.caritas.pl.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 32/2012