KRONIKA

26 czerwca - 2 lipca

02.07.2012

Czyta się kilka minut

„Prawosławny Kościół Wschodu jest zawsze gotów do każdego dialogu, zwłaszcza teologicznego, jaki prowadzą nasze bratnie Kościoły, w nadziei, że podjęcie rozmowy po raz 77. zostanie uwieńczone osiągnięciem tak upragnionej zgody, i że Kościół Chrystusa będzie taki, jak On tego pragnie: jedna owczarnia i jeden pasterz”. (Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, w tradycyjnym przesłaniu do Benedykta XVI z okazji święta patronackiego Kościoła katolickiego przypadającego 29 czerwca w uroczystość świętych Piotra i Pawła)


Kościół nie jest wspólnotą doskonałych, lecz grzeszników, którzy powinni uznać, że potrzebują miłości Boga, że potrzebują bycia oczyszczonymi przez krzyż Jezusa Chrystusa” – przypomniał o tym Benedykt XVI w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice watykańskiej z okazji uroczystości św. Piotra i Pawła. Przed rozpoczęciem Eucharystii papież wręczył paliusze (symbol władzy metropolity i jego łączności z papieżem) 43 arcybiskupom-metropolitom, mianowanym w okresie minionego roku, w tym trzem Polakom, metropolitom: lubelskiemu – abp. Stanisławowi Budzikowi, katowickiemu – abp. Wiktorowi Skworcowi oraz częstochowskiemu – abp. Wacławowi Depie. Trzem hierarchom – z Ghany, Kanady i Pakistanu – którzy nie mogli przybyć do Rzymu, paliusze zostaną wręczone przez nuncjuszy w ich diecezjach. W uroczystości uczestniczyła delegacja Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola na czele z prawosławnym metropolitą Francji Emanuelem, która wręczyła papieżowi tradycyjne przesłanie od honorowego zwierzchnika prawosławia, patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I.


Aktem świętokradztwa nazwał przedstawiciel Watykanu święcenia kapłańskie, których udzielił w Chinach biskup Kościoła patriotycznego Paul Lei Shiyin, który sam przed rokiem, bez zgody papieża, przyjął sakrę biskupią. Sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów abp Savio Hon Tai Fai przypomniał, że od momentu bezprawnej sakry wspomniany biskup podlega ekskomunice. A zatem katolicy nie powinni uczestniczyć w sakramentach sprawowanych przez tego samozwańczego biskupa – stwierdził watykański hierarcha. Do święceń kapłańskich doszło 29 czerwca w diecezji Leshan. Wyświęconych zostało czterech neoprezbiterów.


Jedynie 40 proc. polskich katolików uczestniczy regularnie w niedzielnej Mszy św., do komunii przystępuje zaś 16,1 proc. – wynika z najnowszych badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie, przeprowadzonych jesienią 2011 r. Jest to nieznaczny spadek w porównaniu z rokiem 2010, w którym wskaźniki te wynosiły odpowiednio 41 proc. i 16,4 proc. O ile liczba uczestników Mszy od lat 80. systematycznie spada (wówczas uczestniczyło ok. 50 proc.), o tyle liczba przystępujących do Komunii z kolei wzrasta – trzy dekady temu było takich osób niespełna 10 proc. Po raz pierwszy podano w tym roku dane odnośnie formalnych wystąpień z Kościoła katolickiego – w 2010 roku było 459 przypadków apostazji.


Nominacje. Nowym biskupem diecezji zamojsko-lubaczowskiej papież mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej Mariana Rojka (ur. w 1955 r.). Zastąpił on abp. Wacława Depę, który od grudnia ub.r. jest metropolitą częstochowskim.


Nowym prowincjałem augustianów w Polsce został wybrany o. Wiesław Dawidowski, wieloletni współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Urodzony w Gdyni w 1964 r., o. Dawidowski studiował m.in. na ATK w Warszawie i Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z teologii fundamentalnej. Od 2004 r. jest rektorem anglojęzycznego Ośrodka Duszpasterskiego dla cudzoziemców w Warszawie, a od 2009 r. współprzewodniczy Polskiej Radzie Chrześcijan i Żydów. W kanale Religia TV prowadzi program „Rozmównica”.


Kim był historyczny Jezus? Czy rzeczywiście nauczał o sobie jako o Mesjaszu i czy zamierzał założyć Kościół? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy debaty na portalu didaskalos.pl, która online odbędzie się w dwóch odsłonach: w weekendy 6-8 i 13-15 lipca od godz. 18.00. Udział w debacie zapowiedzieli teologowie: ks. Grzegorz Strzelczyk, ks. Krzysztof Paczos i Tomasz Polak; bibliści: katolicki ks. Artur Malina i ks. Marek Uglorz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Stanisław Obirek. „Czy Nowy Testament zawiera tylko jeden obraz postaci Jezusa, czy raczej dwa odmienne obrazy, przed- i popaschalny?” – tłumaczy „Tygodnikowi Powszechnemu” tytuł debaty – „Obraz czy obrazy Jezusa?” – jej organizator Dariusz Kot, określający się jako ateista.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 28/2012