KRONIKA

19 – 25 czerwca 2012

25.06.2012

Czyta się kilka minut

Ryzykowałem życie. Ks. Jerzy Popiełuszko radził się mnie, rozmawiał ze mną kilka razy. Wiedziałem, że ta droga jest moja, że mogą mnie zamordować tak samo, jak jego. Byłem na to gotowy. (Abp Ignacy Tokarczuk, legendarny ordynariusz przemyski z czasów PRL, w rozmowie z KAI z okazji jubileuszu 70-lecia kapłaństwa.)

Wspólne Orędzie Narodów Rosji i Polski o pojednaniu, ponowny apel o politykę rodzinną, katecheza w szkole – to główne tematy zakończonego 22 czerwca 358. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski we Wrocławiu. Biskupi świętowali także 50-lecie kapłaństwa metropolity wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego. Zapowiedziano, że 17 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie abp Józef Michalik i patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl podpiszą wspólne orędzie do narodów Rosji i Polski. Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch podkreślił, że będzie to dokument „przełomowy”, a metropolita lubelski abp Stanisław Budzik porównał go do słynnego listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 r. Biskupi opowiedzieli się za dalszymi kontaktami z rządem w sprawie rozmów nt. finansowania Kościoła (zob. artykuł Marka Zająca na str. 17). Ujawniono, że z okazji Dnia Papieskiego, którego tematem będzie rodzina, biskupi przygotowują list pasterski – „będzie to bardzo poważny apel o politykę rodzinną w Polsce”, zapowiedział kard. Kazimierz Nycz. Ponownie zaapelowano także o nowelizację rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, w myśl którego religia została przeniesiona z ramowego programu nauczania do programu szkolnego, co mogłoby oznaczać przerzucenie finansowania tych zajęć na samorządy. Abp Wa¬cław Depo został nowym przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu (na miejsce abp. Sławoja Leszka Głódzia), a na drugą, pięcioletnią kadencję dyrektora Caritas Polska biskupi wybrali ks. Mariana Subocza.


Z okazji 70. rocznicy święceń kapłańskich abp. Ignacego Tokarczuka Benedykt XVI przesłał telegram gratulacyjny. Papież wyraża w nim wdzięczność „za szczególne świadectwo wierności Chrystusowi i odważną organizację struktur diecezjalnych, budowę licznych kościołów i tworzenie parafii w trudnych czasach totalitaryzmu komunistycznego, pomimo restrykcji ze strony władzy”. Legendarny ordynariusz przemyski z czasów PRL był uważany przez władze komunistyczne za jednego z głównych wrogów ustroju (m.in. publicznie ogłosił odnalezienie w budynkach kurialnych założonego przez SB podsłuchu). Za jego długoletnich rządów wybudowano bez pozwolenia władz w archidiecezji przemyskiej 430 kościołów. Na pytanie w rozmowie z KAI o obecną kondycję Kościoła katolickiego w Polsce 94-letni dziś hierarcha odpowiada: „Wiara staje się coraz bardziej świadoma. Nie można mówić, że jest gorzej, tylko się to po prostu inaczej układa w terenie. Gdzie jest parafia zgrana, gdzie ludzie sobie pomagają, tam jest wszystko w porządku”.


Nominacje. Były watykański korespondent amerykańskiego magazynu „Time” Greg Burke został medialnym doradcą ds. strategii komunikacyjnej Watykanu – poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi. Członek Opus Dei i dziennikarz amerykańskiej stacji „Fox News” będzie odpowiedzialny za koordynowanie strategii informacyjnej Sekretariatu Stanu oraz za relacje z Biurem Prasowym i innymi instytucjami medialnymi Stolicy Apostolskiej (m.in. Radiem Watykańskim i „L’Osservatore Romano”). Watykanista Andrea Tornielli uważa, że głównym zadaniem nowego doradcy medialnego będzie zapobieganie „strzałom do własnej bramki”, jakie zdarzały się dotychczas w polityce informacyjnej Watykanu.


Zmarł spowiednik Benedykta XVI, polski franciszkanin o. Mariusz Paczóski (l. 77). Zakonnik był wieloletnim prowincjałem warszawskiej prowincji franciszkanów, wikariuszem Kustodii Generalnej w Asyżu, rektorem Kolegium Penitencjarzy Watykańskich oraz spowiednikiem w bazylice św. Piotra. Spowiadał tam po polsku, włosku, ukraińsku i słowacku.


W Łopusznej obchodzono 12. rocznicę śmierci ks. Józefa Tischnera z udziałem muzyków góralskich, rodziny, przyjaciół i przedstawicieli szkół Tischnerowskich. Z tej okazji modlono się przy jego grobie na miejscowym cmentarzu, a w parafialnym kościele odprawiono Mszę św. w intencji zmarłego księdza profesora, jego rodziców i bratowej Janiny Tischnerowej. Podczas Mszy Diana Bonowicz z Fundacji Kapucyni i Misje opowiedziała o budowie studni im. Janiny Tischnerowej w Czadzie. W ramach obchodów odbyła się promocja książki „Łopuszna kościół drewniany”, w której uczestniczyli Wojciech Bonowicz, Rafał Monita i Andrzej Skorusa. Ks. Tischner zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat.

NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 27/2012