KRONIKA

3 - 9 kwietnia 2012

09.04.2012

Czyta się kilka minut

Tak jak każdy chrześcijanin, również każda pojedyncza rodzina ma swoją Drogę Krzyżową – via crucis: choroby, śmierć, braki finansowe, biedę, zdrady, niemoralne zachowania jednych wobec drugich, nieporozumienia z rodzicami, klęski żywiołowe (Małżonkowie Danilo i Anna Zanzucchi z Ruchu Focolari, założyciele Ruchu „Nowe rodziny”, podczas tegorocznego nabożeństwa Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum).

W orędziach wielkanocnych biskupi wskazywali nadzieję. „Pusty grób Jezusa jest klęską wszystkich dawnych i współczesnych proroków nicości i pustki. (...) Wielkanoc wyzwala nas zatem z lęku przed tym, co będzie” – tłumaczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk w katedrze gnieźnieńskiej. „Spójrz w oczy Zmartwychwstałego, który wychodzi ze skalnych murów i błogosławi nam wszystkim. On nie grozi palcem, nie złorzeczy, nie obraża się, ale błogosławi” – mówił bp Piotr Libera w bazylice katedralnej w Płocku. Niektórzy kierowali też słowa przestrogi. „Kościół może przegrywać z rządem, ale nie wolno nam przegrać z narodem. Kościół ma trzymać z prostym człowiekiem” – wzywał abp Józef Michalik w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. „Tylko od człowieka zależy, czy zapragnie wejść przez bramę Zmartwychwstałego, której nie zburzą ani parlamenty europejskie, ani ruch feministyczny, ani wrodzy Kościołowi politycy” – przekonywał bp Kazimierz Ryczan w bazylice katedralnej w Kielcach.

Czy nieposłuszeństwo jest drogą do odnowy Kościoła? – pytał Benedykt XVI podczas Mszy Krzyżma w bazylice watykańskiej. Nawiązał w ten sposób do „inicjatywy proboszczów”, powstałego w czerwcu ub. roku w Austrii ruchu księży kontestujących nauczanie Kościoła – m.in. domagających się zniesienia celibatu, wyświęcania kobiet na księży, możliwości kierowania parafiami przez świeckich i udzielania Komunii wiernym żyjącym w kolejnym związku po rozwodzie (obecnie należy do niego 400 księży, czyli 10 proc. austriackiego duchowieństwa). „Pragniemy wierzyć autorom tego apelu, kiedy mówią, że pobudza ich troska o Kościół, że są przekonani, iż inercję instytucji trzeba potraktować za pomocą drastycznych środków, żeby otworzyć nowe drogi – aby Kościół ponownie odpowiadał wyzwaniom współczesności” – powiedział papież.

W Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma polscy biskupi mówili o zgorszeniu w Kościele i o antyklerykalizmie. „Bolejemy nad niewłaściwymi postawami i czynami tych spośród nas, którzy pobłądzili, powodując zgorszenie ludu Bożego. Ale dotykają nas także niesłuszne krytyki, przejawy prymitywnego antyklerykalizmu, czasem związane z kalkulacjami politycznymi, z chęcią wzbudzenia niechęci społeczeństwa do Kościoła” – zauważył kard. Stanisław Dziwisz w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. „Bez żywej relacji z Bogiem wiara byłaby zwykłą ideologią, a my urzędnikami Kościoła, nieraz fanatycznymi, włączającymi się w różne wojny i wojenki współczesnego świata. A przecież jesteśmy na pierwszym miejscu pasterzami i sługami Boga żywego” – mówił kard. Kazimierz Nycz do kapłanów w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Karę 4 tys. zł za emisję w Radiu Maryja ukrytej reklamy nałożyła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na właściciela rozgłośni Warszawską Prowincję Redemptorystów. Zdaniem KRRiT na antenie rozgłośni reklamowano gazetę „Nasz Dziennik” oraz Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. „Mając na uwadze społeczny charakter Nadawcy, jak również fakt, że pomimo wielu wezwań do zaniechania działań naruszających prawo, jest to pierwsza kara finansowa wymierzona Nadawcy, Rada postanowiła określić jej wysokość na kwotę 4 tys. zł, co stanowi 1,66 proc. górnej granicy możliwej kary finansowej” – czytamy w uzasadnieniu.

Polacy są bardzo przywiązani do tradycji wielkanocnych i wielkopostnych. Dla 93 proc. Wielkanoc kojarzy się ze święceniem pokarmów, 91 proc. przestrzega postu w Wielki Piątek, a 68 proc. bierze udział w obchodach Triduum Paschalnego – wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Aż 77 proc. Polaków przystępuje do spowiedzi wielkanocnej, a 70 proc. bierze udział w rekolekcjach wielkopostnych. Autorzy badania podkreślają, że od 14 lat, czyli od czasu, kiedy CBOS pyta o tradycje związane z Wielkim Postem i świętami wielkanocnymi, nie odnotowano znaczących zmian w sposobie ich obchodzenia.

NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 16/2012