Kronika

"Świecki nie jest pomostem między Kościołem a światem. To Kościół obecny w świecie". (abp Józef Michalik do członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej)

17.01.2012

Czyta się kilka minut

Rzymska Wspólnota św. Idziego podejmie się mediacji między senegalskimi władzami a separatystami z Casamance: mieszkańcy regionu wyrażają aspiracje do samodzielnych rządów od 1960 r., kiedy Senegal uzyskał niepodległość. Od trzech dekad trwa otwarty konflikt między rządem a separatystami. Wspólnota, która od lat działa w regionie, podejmuje się tej pracy na prośbę prezydenta Abdoulaye Wade.

Zapraszamy. Msze święte, sesje wspomnieniowa i naukowa odbędą się w Lublinie w pierwszą rocznicę śmierci abp. Józefa Życińskiego. Metropolita lubelski zmarł 10 lutego ubiegłego roku w Rzymie. Spotkania zaczną się już 25 stycznia w Instytucie Europy Środkowo- -Wschodniej (godz. 17.00 w siedzibie placówki), w którego radzie naukowej zasiadał hierarcha. W dniu rocznicy śmierci w archikatedrze o godz. 19.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. za duszę abp. Życińskiego, której przewodniczyć będzie jego następca abp Stanisław Budzik. Podczas Eucharystii zostanie poświęcone epitafium zaprojektowane przez Zbigniewa Kotyłłę i opatrzone zdaniem: „Człowiek wielkiego umysłu i gorącego serca, niestrudzony pasterz oddany Bogu i ludziom w duchu i prawdzie”. Tego samego dnia na KUL odbędzie się sesja naukowa z wykładami ks. prof. Michała Hellera i ks. prof. Stanisława Wszołka. Wydawnictwo Gaudium opublikuje specjalny album.

Episkopat USA z zadowoleniem przyjął decyzję Sądu Najwyższego, który potwierdził, że państwo nie może ingerować w prawo Kościołów do zwalniania pracowników pełniących funkcje religijne, choćby było to niezgodne z antydyskryminacyjnym prawodawstwem Stanów Zjednoczonych. Sędziowie zadecydowali o tym jednomyślnie 11 stycznia. Sprawa miała charakter precedensowy.

Prymas Polski świętował 50. rocznicę otrzymania święceń kapłańskich. 14 stycznia w katedrze gnieźnieńskiej abp Józef Kowalczyk dziękował m.in. za słowa jego ojca duchownego z seminarium, ks. Jagłowskiego, który rozpoczynając konferencję w kaplicy, zapytał kleryków: Cur venisti? (Po coś przyszedł?). „To było mocne i zaskakujące pytanie, które pamiętamy – przyznawał Prymas – i na które dawaliśmy odpowiedź przez całe 50 lat przeżytych w kapłaństwie”. Abp Kowalczyk był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II. Przez 21 lat pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Polsce po 1989 r.

Zjednoczenie sił mieszkańców i posługujących w „L’Arche”, ich wspólne zamieszkiwanie budzi podziw i jest widocznym znakiem miłości Boga na ziemi – mówił bp Grzegorz Balcerek w homilii z okazji 30 lat od rozpoczęcia działalności w Polsce wspólnoty „Arka”. „»Arka«, w myśl nauczania Jezusa, dostrzega człowieka będącego w potrzebie i zabiega o jego przyszłość” – stwierdził hierarcha, wskazując na inicjatywę Jeana Vaniera, która polega na wspólnym mieszkaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich towarzyszy. W Poznaniu Arka prowadzi dwa domy: przy ul. Żytniej i Polańskiej. W „Tygodniku” 39/2011 o wspólnocie pisał jej członek Wojciech Bonowicz – tekst „Przewrót kopernikański” jest dostępny na naszej stronie internetowej.

Tegorocznymi laureatami Medalu św. Brata Alberta zostali: Joanna Krupska, założycielka Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, ks. Wiesław Balewski, michalita, wieloletni duszpasterz wspólnot „Wiary i Światła”, Lech Jacek Golczyński, współtwórca pierwszej polskiej organizacji pozarządowej skupiającej rodziców osób niepełnosprawnych, oraz aktor Emilian Kamiński, od wielu lat zaangażowany w działalność charytatywną. Medale zostaną wręczone 12 marca w Krakowie podczas Festiwalu „Albertiana”. Przyznająca je Fundacja im. Brata Alberta obchodzi w tym roku swoje 25-lecie. 12 stycznia otwarto nową placówkę Fundacji: Środowiskowy Dom Samopomocy w Radwanowicach.

W sobotę 14 stycznia na placu św. Piotra pojawili się Oburzeni – młodzi ludzie kontestujący porządek światowy ustalany w świetle efektów tzw. kryzysu światowego. Protestujący „poprzez swoje działania i wznoszone hasła wykorzystali to miejsce w sposób niewłaściwy i niezgodny z jego naturą” – uznał rzecznik Watykanu. Grupa ok. 30 osób wznosiła także hasła antypapieskie i antykościelne. Policja usunęła demonstrujących, zatrzymując trzy osoby.

TOMASZ PONIKŁO
na podst. KAI, innych agencji i mediów, informacji własnych

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 04/2012