Reklama

Królowa Greta

Królowa Greta

17.05.2014
Czyta się kilka minut
M

Magnetyzująca twarz, neurotyczna osobowość i talent doszlifowywany pracowitością. Jedna z nielicznych aktorek, która po ważnych rolach w filmie niemym sprawdziła się w kinie dźwiękowym. Fakty z życia tej urodzonej w Szwecji córki przycinacza drzew, u której stóp w latach 30. leżała cała Ameryka, a która w latach 40. niespodziewanie zrezygnowała z pracy przed kamerą – po dziś dzień sycą legendę Grety Garbo.
Ellen Mattson napisała jej fabularyzowaną biografię, gatunkową kuzynkę „Blondynki” Oates. „Greta Garbo” jest więc fikcją opartą na faktach. Na potrzeby „Grety” została powołana do istnienia Vendeli Berg, przyjaciółka gwiazdy, a zarazem sekretarka i podpora w drapieżnym świecie Hollywood. To ona chroniła Gretę przed wścibstwem mediów, pomagała wynajmować kolejne domy, doradzała przy podpisywaniu kontraktów i inwestowaniu pieniędzy. Razem mieszkały, podróżowały, pracowały i dyskutowały nad scenariuszem filmu o królowej Krystynie. Powstał zajmujący portret dwóch kobiet, z których jedna nigdy się nie urodziła.

Ellen Mattson, „Greta Garbo”, przeł. Justyna Czechowska, Marginesy, Warszawa 2014

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka działów: kultura i reportaż.  Absolwentka filmoznawstwa UJ. Współautorka książek „Panorama kina najnowszego. 1980–1995. Leksykon” oraz „Lektury na ekranie, czyli mały leksykon...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]