Reklama

Królowa Greta

Królowa Greta

17.05.2014
Czyta się kilka minut
M

Magnetyzująca twarz, neurotyczna osobowość i talent doszlifowywany pracowitością. Jedna z nielicznych aktorek, która po ważnych rolach w filmie niemym sprawdziła się w kinie dźwiękowym. Fakty z życia tej urodzonej w Szwecji córki przycinacza drzew, u której stóp w latach 30. leżała cała Ameryka, a która w latach 40. niespodziewanie zrezygnowała z pracy przed kamerą – po dziś dzień sycą legendę Grety Garbo.
Ellen Mattson napisała jej fabularyzowaną biografię, gatunkową kuzynkę „Blondynki” Oates. „Greta Garbo” jest więc fikcją opartą na faktach. Na potrzeby „Grety” została powołana do istnienia Vendeli Berg, przyjaciółka gwiazdy, a zarazem sekretarka i podpora w drapieżnym świecie Hollywood. To ona chroniła Gretę przed wścibstwem mediów, pomagała wynajmować kolejne domy, doradzała przy podpisywaniu kontraktów i inwestowaniu pieniędzy. Razem mieszkały, podróżowały, pracowały i dyskutowały nad scenariuszem filmu o królowej Krystynie. Powstał zajmujący portret dwóch kobiet, z których jedna nigdy się nie urodziła.

Ellen Mattson, „Greta Garbo”, przeł. Justyna Czechowska, Marginesy, Warszawa 2014

Autor artykułu

Dziennikarka działów: kultura i reportaż.  Absolwentka filmoznawstwa UJ. Współautorka książek „Panorama kina najnowszego. 1980–1995. Leksykon” oraz „Lektury na ekranie, czyli mały leksykon...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]